Всесвіт

Нещодавно відкрита пара чорних дір може зіткнутися протягом трьох років

Астрофізики повідомили, що в одній з віддалених галактик найближчим часом можуть зіткнутися дві надмасивні чорні діри. Це буде перше зіткнення, які вчені зможуть спостерігати.

Дослідники помітили, що коливання світла, що надходять від центру галактики SDSS J1430 + 2303, нагадують зближення двох надмасивних чорних дір. Якщо спостереження підтвердяться, зіткнення відбудеться протягом найближчих трьох років.

Раніше в цьому році китайські астрофізики опублікували препринт статті, в якому повідомили про дивну поведінку світла в центрі галактики SDSS J1430+2303. Протягом трьох років коливання в галактичному ядрі ставали все коротшими і коротшими, з періоду часу близько року до всього лише одного місяця. Це спостереження дало припущення, що в центрі цієї галактики знаходяться дві чорні діри, що зближуються.

У новому дослідженні вчені з Університету Гуанчжоу протягом 200 днів спостерігали за SDSS J1430 + 2303 за допомогою рентгенівських телескопів. Вони підтвердили зміни в рентгенівському світлі, що вивчаються галактикою, а також тип випромінювання, пов’язаний з падінням заліза на чорну діру, характерний для злиття чорних дір. Однак поточні спостереження все ще на дають однозначної відповіді. Ці ефекти можуть бути пов’язані зі злиттям або з іншим невідомим процесом, який відбувається в галактичному центрі.

Художнє зображення зіткнення двох чорних дір. Джерело: NASA Goddard

Однак не зовсім зрозуміло, що те, що відбувається в центрі J1430+2303, взагалі є результатом подвійної чорної діри, не кажучи вже про те, що збирається розвалитися. Галактичні ядра – це дивні місця, що випромінюють сигнали, які важко інтерпретувати, а це означає, що, можливо, щось інше може бути причиною мінливості в серці J1430 + 2303.

Зіткнення чорних дір були вперше відкриті в 2015 році. Відтоді вчені неодноразово фіксували подібні події, але про всі з них ми знаємо тільки за непрямими даними — гравітаційному збуренню, що поширюється крізь простір-час. Більшість з відкритих на сьогодні зіткнень являють собою чорні діри з масою трохи більше сонячної. Саме такі події фіксують гравітаційні датчики обсерваторій LIGO і Virgo.

Спостереження за галактикою SDSS J1430 + 2303 показали, що в її центрі з високою ймовірністю знаходяться дві близько розташовані чорні діри загальною масою в 200 млн Сонць. Зіткнення таких об’єктів викличе потужний спалах, який можна буде спостерігати у всіх спектрах світла.

Астрофізики відзначають, що дані, які містяться в такому спалаху, можуть багато чого розповісти про те, як формуються надмасивні чорні діри. Одна з гіпотез говорить, що вони є результатом бінарного злиття декількох об’єктів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments