Всесвіт

У скупченні галактик знайшли вигнуті струмені плазми і таємниче випромінювання (фото)

Астрофізики знайшли відразу три рідкісних об’єкти у віддаленому скупченні галактик Abell 3266.

Зображення скупчення галактик Abell 3266. Зображення: CSIRO

Міжнародна група дослідників вивчила скупчення галактик Abell 3266 за допомогою потужного радіотелескопа Australian Square kilometre Array Pathfinder, встановленого в Західній Австралії, і рентгенівського телескопа Compact Array в новому Уельсі. Вчені виявили в скупченні незвичайний релікт ударної хвилі, вигнуті струмені плазмового випромінювання активного галактичного ядра і скам’янілі останки надмасивної чорної діри.

У скупченні є кілька активних галактик з надмасивними чорними дірами в їх центрі, що випускають масивні струмені енергії. Увагу вчених привернула одна з них. Вона не викидає великі струмені плазми з центру, як всі інші, замість цього потоки плазми згинаються химерною лінією.

Це нагадує потужний потік вітру, який відхиляє частинки. Дослідники вважають, що зміна напрямку потоку пов’язана з рухами галактик. Вони планують детально вивчити зміну напрямку джетів, щоб зрозуміти динаміку руху всієї системи.

Зігнуте випромінювання активного ядра галактики. Зображення: CSIRO

Другий об’єкт, виявлений в тому ж скупченні — останки надмасивної чорної діри. Вона перестала отримувати матеріал від своєї галактики, а те випромінювання, яке вже було випущено джетами поступово старіє і зникає, пояснюють вчені.

Реліктова чорна діра – біла точка в нижній частині червоного ареолу, сформованого залишками випромінювання. Фото: CSIRO 

Крім того, в Abell 3266 знайшли залишки реліктової ударної хвилі. Дослідники вважають, що вона утворилася, коли частини скупчення пройшли один через одного. Вчені назвали її “неправильний шлях”, тому що вона звернена в сторону від центру скупчення.

“Якщо це ударна хвиля, ви можете подумати, що вона згинається, як дуга, навколо краю, але ця хвиля перевернута”, – говорить Тесса Вернстром, дослідник з Університету Західної Австралії в інтерв’ю ABC News

Дослідники до кінця не розуміють, як саме утворилася ця хвиля і чому вона розташована саме так. Вони вважають, що за цим може ховатися нова фізика, поки невідома нам.

Реліктова ударна хвиля. Фото: CSIRO 

У центрі скупчення галактик дослідники виявили ореол радіовипромінювання – гало. Воно формується галактиками, що зіштовхуються. Викиди виробляються електронами, які коливаються через турбулентність, спричинену взаємодією галактик, газу та частинок, упакованих у центр скупчення.

Астрофізики пояснюють, що такі об’єкти можуть утворюватися в скупченнях, де нещодавно відбулося злиття, але вони рідкісні. Всього вченим відомо трохи більше 100 подібних об’єктів.

Ореол радіовипромінювання, створюваного зливаються галактиками, виділений пунктирною лінією. Зображення: CSIRO


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button