Екологія

Несподіваний парадокс: підвищене споживання енергії не потрібне для продовження життя

Зростання споживання енергії та викопного палива протягом чотирьох десятиліть не відіграло значної ролі в збільшенні тривалості життя в 70 країнах.

Неожиданный парадокс: повышенное потребление энергии не требуется для

Нове дослідження, проведене Університетом Лідса, визначило кількісну важливість різних факторів розвитку для поліпшення фізичного здоров’я в міжнародному масштабі.

Парадокс розвитку

Оскільки споживання енергії в країні тісно пов’язане з очікуваною тривалістю життя в будь-який конкретний момент часу, зазвичай передбачалося, що зростання споживання енергії необхідне для збільшення очікуваної тривалості життя.

Проте результати нового дослідження виявили несподіваний парадокс. Хоча викиди енергії викопного палива дійсно сильно корелювали з очікуваною тривалістю життя в будь-який конкретний момент часу, протягом тривалого періоду часу вони не перебували в тісному взаємозв’язку.

В період з 1971 по 2014 рік збільшення викидів вуглецю та споживання первинної енергії на людину склало не більше чверті від загального збільшення середньої тривалості життя. Середня тривалість життя у світі збільшилася в цілому на 14 років, а це означає, що на збільшене використання викопного палива і пов’язані з ним викиди довелося менше 4 років.

Збільшення споживання енергії, однак, було пов’язано з 90% зростання національних доходів, вимірюваних як валовий внутрішній продукт (ВВП) на людину.

У контексті кліматичної кризи і необхідності різко скоротити глобальне використання енергії ці результати дають впевненість у тому, що країни можуть поліпшити життя своїх громадян, не вимагаючи більшого споживання енергії.

Дослідження було опубліковане сьогодні в журналі досліджень навколишнього середовища.

Неожиданный парадокс: повышенное потребление энергии не требуется для

Провідний автор, професор Джулія Стейнбергер з Університету Лідса, сказала: «Збільшення використання викопного палива і первинної енергії, можливо, допомогло зробити країни більш багатими, але це не призвело до значного поліпшення здоров’я людей».

«Наші результати прямо суперечать заявам компаній, що працюють на викопному паливі, про те, що їх продукція необхідна для благополуччя. Скорочення викидів та використання первинної енергії при збереженні або поліпшенні здоров’я населення має бути можливим».

Співавтор Вільям Лем з Науково-дослідного інституту Меркатора сказав: «З точки зору досягнення цілей в області стійкого розвитку, завдання полягає в тому, щоб забезпечити доступну, надійну і чисту енергію для всіх, забезпечуючи людям відкриті та справедливі можливості для задоволення своїх основних потреб, таких як харчування, охорона здоров’я, освіта, безпечна вода, чисте повітря і інші».

Співавтор доктор Марко Сакай з Університету Йорка також повідомила: «Ми повинні визнати подвійну надзвичайну ситуацію, з якою ми стикаємося сьогодні як людство. Нам потрібно не тільки зупинити зміну клімату як можна швидше, але і одночасно вивести мільярди людей з бідності по всьому світу. Тепер у нас є докази того, що нам не потрібно продовжувати впорскувати викопне паливо в нашу економіку або прагнути до постійного економічного зростання, щоб протистояти цій подвійний надзвичайній ситуації.

«Таким чином, питання, по суті, зводиться до наступного: чи повинні наші суспільства віддавати пріоритет економічному зростанню на викопному паливі або замість цього використовувати чисту енергію для визначення пріоритетів життя людей?»

Дослідники також виявили, що зростання доходу країни – її валового внутрішнього продукту (ВВП) на людину – було відповідальне лише за незначну частину збільшення тривалості життя – максимум 29%.

І навпаки, інший показник економіки, який усуває відмінності у вартості життя між країнами, що називається паритетом купівельної спроможності (ПКС), був тісно пов’язаний з очікуваною тривалістю життя протягом 44-річного періоду. Збільшення ПКС було пов’язано з більш ніж половиною збільшення очікуваної тривалості життя протягом періоду дослідження.

У зв’язку з цим доктор Сакай сказав: «Це говорить про важливість викорінення крайніх рівнів нерівності всередині країн та між ними. Рішення цієї подвійної задачі не вимагає додавання додаткових ресурсів у нашу економіку, але надає пріоритетне значення благополуччя і більш рівномірному розподілу існуючих ресурсів».

Дослідження проводилося Лідським університетом, а також дослідним інститутом Меркатора і Йоркським університетом.

Попередні дослідження встановили, що існує тісний зв’язок між споживанням енергії у країні і середньою тривалістю життя в будь-який момент часу.

Однак, дослідники використовували новий метод аналізу, званий функціональною динамічною композицією, щоб зрозуміти, як енергоспоживання, економіка і добробут змінюються з часом, щоб встановити ступінь, в якій вони впливають один на одного.

Їх новий метод не може показати причини, він показує тільки зв’язку. Однак, відсутність асоціації є доказом відсутності причинно-наслідкового зв’язку.

Результати показують, що встановлення пріоритетів економічного зростання і спалювання зростаючої кількості викопного палива не призведе до значного поліпшення тривалості життя людини. Замість цього зусилля з розвитку повинні бути зосереджені безпосередньо на цілях благополуччя, таких як задоволення потреб людини, включаючи охорону здоров’я, якісне харчування і безпечне житло, яке працює на чистій енергії.

Доктор Лемб сказав: «Наслідки цього для кліматичної кризи є глибокими: швидке скорочення викидів, навіть завдяки скороченню споживання енергії, не обов’язково повинно бути катастрофічним з точки зору нашого добробуту, за умови, що потреби людини, такі як продовольство та побутова електрика, є пріоритетними.

«Коротко кажучи, це дослідження показує, що ми повинні розставити пріоритети для добробуту людей і реагувати на зміну клімату, а не на економічне зростання, тому що більше викопного палива не веде до більш здорового життя».

Що покращує самопочуття?

У той час як загальне споживання первинної енергії і викиди вуглецю становили невелику частку поліпшень в очікуваній тривалості життя (26% і 22% відповідно), окремий захід, електрика в житлових будинках, становила 60% поліпшень добробуту.

Побутова електрика забезпечує вимірювання кількості високоякісної і різнобічної енергії, яка використовується безпосередньо в домогосподарствах.

Останній показник розвитку, включений в аналіз, – це показник харчування – кількість калорій на людину в продовольчому забезпеченні країни. Було встановлено, що на частку продуктів харчування припадає 45% поліпшень благополуччя, попри тому, що протягом періоду, охопленого дослідженням, воно зростало лише на скромні 18%.

Професор Штайнбергер сказав: «У цей історичний момент – коли ми збиткуємо і руйнуємо екологічні системи, одночасно намагаючись вивести мільярди з бідності на хороший рівень життя, – життєво важливо, щоб ми переорієнтували свої пріоритети, щоб люди і планета могла процвітати як єдине ціле.»

«З точки зору політики ми повинні визнати реальність того, що збільшення витрат викопного палива в економіці набагато менш вигідно для результатів людського розвитку, ніж безпосереднє задоволення потреб людини».

За матеріалами sciencenews.org

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments