Екологія

Невідомі науці мікроби розкладають пластик в океані

Накопичення пластикових відходів у світовому океані йде в десятки разів повільніше, ніж очікується. Вчені пов’язують це з діяльністю поки невідомих бактерій.


Про проблему накопичення пластику в океані сьогодні чули всі. Проте детальні дослідження доводять, що відходів у морській воді виявляється набагато менше, ніж має бути – в 10, а то і в 100 разів. “Абсолютно парадоксально відсутність зростання накопичення пластику, показане в області Північного субтропічного антициклонного кругообігу, незважаючи на стрімке збільшення його виробництва та використання,” – пише команда іспанських вчених на чолі з Рікардом Солі (Ricard Sole).

У роботі, результати якої представлені на сервісі препринтів BioRxiv, вони використовують різні математичні та комп’ютерні моделі, розглядаючи різні варіанти процесів, які можуть знижувати накопичення пластику. Автори приходять до висновку про те, що за низьким рівнем накопичення відходів може стояти бурхливе зростання чисельності бактерій, які здатні його утилізувати.

Дійсно, не раз відзначалося, що морські звалища сміття відрізняються несподіваною різноманітністю мікробних спільнот, багато з яких напевно ці відходи утилізують. З іншого боку, конкретні бактерії, які можуть брати участь у цих процесах, поки не ідентифіковані. Незрозумілі і конкретні біохімічні ланцюжки, залучені в їх роботу – на думку фахівців, пластик може просто виводитися з обороту, з часом колонізуючись і осідаючи на дно.

Можливо, це навіть не найгірший варіант: Рікард Солі і його колеги відзначають, що несподівано високі темпи біодеградації пластику можуть бути не такою вже гарною новиною. Так, діяльність мікробів може призводити до прискореного розпаду великих фрагментів сміття на крихітні і мікроскопічні частинки, які здатні завдати великим організмам більшої шкоди. Крім того, при розкладанні в навколишнє середовище можуть надходити різні інші речовини, часто шкідливі. «Життя пластику після смерті» залишається багато в чому невивченою проблемою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button