Всесвіт

Нічне небо змінилося і вчені не знають чому

Як давно ви вдивлялися в нічне небо? Дозволимо собі припустити, що лише небагато з нас – ті, хто живе далеко від міст, бачать нічне небо хоча б приблизно таким, яке воно є. Тим часом, вважається, що зоряне небо над нашими головами постійне і незмінне. Зрештою, моряки століттями орієнтувалися по зірках, використовуючи сузір’я в якості орієнтира для кораблів. У свою чергу звіздарі, уважно вдивляючись в космічний океан, відмічали на картах нічного неба приблизно одні і ті ж обриси. Так, сьогодні ми розрізняємо сузір’я Великої і Малої Ведмедиці, Дракона, Змії, Дельфіна і ще щонайменше 84-х сузір’їв. Але чи може бути так, що ми недостатньо уважно стежили за небом для головою і воно все-таки змінюється?

Ночное небо изменилось и ученые не знают почему
Як могли 100 зірок просто взяти і зникнути?

Як змінилося нічне небо?

Порівнюючи 70-річні спостереження з недавніми зображеннями нічного неба, група астрономів шукала небесні об’єкти, які могли зникнути з наших очей за ці десятиліття. Після довгих років кропіткої роботи учасники проєкту “столітніх спостережень” (VASCO), опублікували перші результати в журналі The Astronomical Journal, згідно з яким принаймні 100 світних об’єктів, які з’явилися в середині 20-го століття, швидше за все потемніли. Але що з ними сталося і що це за об’єкти?

Цікавий факт
VASCO “Vanishing and Appearing Sources during a Century of Observations” також є проєктом інституту SETI, головним завданням якого є пошук позаземних цивілізацій.

На думку авторів дослідження, зниклими джерелами світла можуть бути об’єкти, життєвий цикл яких завершився. Астрономи підкреслюють, що практично напевно попередні висновки відповідають природним і добре вивченим подіям, наприклад спалахи наднових або загибель галактик. Водночас дослідники сподіваються, що в майбутньому результати їх роботи будуть мати відношення до пошуків позаземного розуму.

Коли життєвий цикл деяких зірок підходить до кінця, їх загибель знаменує спалах наднової – явище, в ході якого яскравість зірки різко збільшується, поступово затухаючи. В результаті спалаху, наднові колапсують в найщільніші об’єкти Всесвіту – нейтронні зірки або таємничі чорні діри.

Ночное небо изменилось и ученые не знают почему
На зображенні ділянки зоряного неба, на яких пропали джерела світла

Можливість детально подивитися як змінилося зоряне небо за останні 70-100 років дозволить астрономам дізнатися нові, несподівані способи загибелі зірок або галактик. При цьому не можна виключати, що джерелом зниклого світла може бути інопланетна цивілізація, яка навчилася використовувати енергію рідної зірки або навіть своєї галактики.

Зниклі зірки

В ході дослідження астрономи проаналізували близько 600 мільйонів джерел світла і виявили близько 150 000 на перший погляд зниклих об’єктів. Ці відсутні джерела світла вони зіставили з зображеннями з інших наборів даних, щоб виявити кандидатів, і визначити, які з них являють собою реальні джерела світла, а не несправність камери чи інші проблеми. В кінцевому підсумку, дослідники виявили 100 зниклих джерел світла.

На цю мить учені не можуть з упевненістю сказати, що являють собою ці зниклі джерела світла.

Якщо подальші спостереження підтвердять, що зникле світло – це реальні астрономічні події, то їх можна розділити на дві категорії. Швидше за все, виявлені зниклі об’єкти вказують на спалахи червоних карликів, змінні зірки, післясвічення гамма-сплесків та інші короткочасні космічні явища. Автори наукової роботи відзначають, що в міру подальших спостережень будуть виявлені ще сотні джерел.

Ночное небо изменилось и ученые не знают почему
Так виглядає телескоп Джеймса Вебба, який буде запущений в 2021 році

До того ж, у 2021 році відбудеться запуск космічного телескопа Джеймса Вебба (NASA), який дозволить детальніше вивчити атмосфери далеких екзопланет, а в 2022 році буде запущений Large Synoptic Survey Telescope – ширококутний великий оглядовий телескоп-рефлектор, який буде сканувати небо кожні три ночі. Нові телескопи, як справедливо вважають автори дослідження, прискорять полювання за дивними, зникаючими об’єктами, які змінюють вигляд нічного неба.

Необхідно зазначити, що 80% жителів Землі ніколи не бачили небо, таким, яке воно є. Вся річ в штучних джерел освітлення, які стали причиною світлового забруднення або засвічування неба штучними джерелами освітлення. Крім того, що світлове забруднення заважає проводити астрономічні спостереження, воно змінює біоритми живих істот.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button