Земля

Звідки в Китаї взялася ділянка з аномально холодною землею?

Влітку 2011 року місцеві жителі виявили в китайському повіті Пінцюань дуже дивне місце. Піднімаючись на невисоку гору, на висоті 900 метрів відпочивальники помітили, що, попри багатоденну спеку, земля під їх ногами залишалася крижаною.

Незвичайне відкриття швидко привернуло інтерес Китайської академії наук, і геологи почали досліджувати район. З’ясувалося, що причиною утворення «холодної Землі» стала область вічної мерзлоти, що ховається під верхнім шаром ґрунту. У 2016 році результати чотирирічної роботи вчених були опубліковані в журналі Scientific Reports.

«Холодна земля» в повіті Пінцюань знаходиться за 600 кілометрів від самого південного кордону вічної мерзлоти в Євразії. Єдине відоме вченим місце поза областю вічної мерзлоти, де температура не підійматися вище нуля за Цельсієм, знаходиться в розквіті 4700 метрів в горах Тибету. Там не буває тепло навіть влітку, а в Китаї з його різко континентальним кліматом ніхто навіть не припускав про існування таких місць.

Карта вічної мерзлоти в північній півкулі

Вчені приписують унікальні властивості цього місця геологічними умовами. Вічна мерзлота укладена між шаром глини знизу та ізолюючим шаром торфу зверху. На початку зими холодний вітер проникає крізь пори верхнього шару ґрунту і забезпечує циркуляцію повітря в пористу речовину, що перебуває під родючим шаром. У теплу ж пору року тепле повітря не проникає в пори, заповнені холодним повітрям.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button