Здоров'я

Нічні кошмари та галюцинації назвали можливою ознакою аутоімунних захворювань

Страшні сни і галюцинації можуть бути ранньою ознакою аутоімунних захворювань, зокрема системного червоного вовчака. Такого висновку дійшла міжнародна група дослідників, опитавши пацієнтів і лікарів.

Фото автора cottonbro studio: https://www.pexels.com/uk-ua/photo/6951522/

Аутоімунними називають захворювання, за яких імунна система атакує власні клітини організму. У результаті виникають хронічні запалення кишківника, щитоподібної залози, цукровий діабет першого типу. Нещодавні дослідження повідомляли також про аутоімунну природу шизофренії та про пов’язанність аутоімунних захворювань із підвищеним ризиком психозу.

Міжнародна група дослідників з Великої Британії, США та Італії звернула увагу на те, що з психозом нерідко плутають ранні симптоми системного червоного вовчака або його рецидиву. Це аутоімунне захворювання, за якого в організмі з’являються антитіла до власної ДНК і уражаються різні органи: суглоби, шкіра, нирки, серце, легені, кровоносні судини, мозок. Наукову статтю, де в якості “попередників” вовчака розглядаються яскраві нічні кошмари і галюцинації під час неспання, опублікував журнал EClinicalMedicine.

Дослідники опитали за допомогою анкети 676 осіб із підтвердженим системним червоним вовчаком і 400 лікарів. Вони також провели докладні інтерв’ю з 69 людьми, у яких виявили ревматичні (ті, що вражають усі структури сполучної тканини) аутоімунні захворювання, включно з вовчаком, і з 50 лікарями. Особливу увагу приділили 29 неврологічним і психічним симптомам. За можливості пацієнти відновлювали порядок, у якому з’являлися ці симптоми, коли хвороба загострювалася.

Одним із найпоширеніших симптомів виявилося порушення сну, за якого пацієнти бачили яскраві, болісні кошмари. Зазвичай такі сни були пов’язані з нападом, потраплянням у пастку, переживанням стихійних лих: “Начебто відбуваються вбивства, начебто з людей здирають шкіру”. З цим симптомом зіткнулися 60% опитаних, третина з яких повідомили про його появу більш ніж за рік до постановки діагнозу. Троє з п’яти тих, хто хворіє на вовчак, і один з трьох, хто має інше ревматичне аутоімунне захворювання, частіше починали бачити нічні жахи безпосередньо перед виникненням галюцинацій.

Пацієнти, які стикалися з галюцинаціями, неохоче розповідали про свій досвід, а багато опитаних медиків повідомили, що раніше ніколи не вважали “жахіття уві сні та наяву” ознаками загострення аутоімунної хвороби. Медсестра з Шотландії зазначила:

“Я бачила, як пацієнти, особливо молоді жінки, надходили в лікарню з нападом психозу, а на вовчак їх не перевіряли доти, доки хто-небудь не казав: “Цікаво, а чи може це бути вовчак?” До цього могло минути кілька місяців. Ми все частіше помічаємо, що саме так вовчак вражає деяких людей і їм потрібні не антипсихотичні препарати, а велика кількість стероїдів”.

Дослідники звернули увагу на те, що лікарям варто детальніше обговорювати з пацієнтами неврологічні та психічні симптоми, зокрема нічні жахи та галюцинації. Люди, які приходять до лікарні, можуть вважати їх незначущими або ганебними, а тому приховувати деталі, важливі для діагностики та подальшого лікування. Як зазначили лікарі, які брали участь в інтерв’ю, увага до ранніх симптомів може стати “системою раннього попередження”. Вона дасть змогу вчасно і грамотно почати догляд за пацієнтом і навіть зменшити час його перебування в клініці завдяки запобіганню загострень на ранній стадії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button