Земля

Норвегія збудує гігантське сховище СО2 на дні Північного моря

Уряд Норвегії направить 1,7 млрд євро на проєкт з уловлювання, транспортування та зберігання CO2. Основна ідея ініціативи – поховання вуглекислого газу на дні Північного моря, у виснажених родовищах нафти й газу. Проєкт «Langskip» задуманий як багатонаціональний, і Норвегія запрошує приєднатися до нього своїх сусідів по регіону, пише Хайтек.

Скорочення емісії парникових газів – і особливо вуглекислого газу – вважається необхідним кроком для запобігання кліматичним змінам. Зробити це можна різними способами: переходом на відновлювані джерела енергії, заміною бензинових автомобілів електричними, відмовою від вуглецево-інтенсивних методів виробництва харчових продуктів. Але в одній з галузей скорочення викидів CO2 особливо проблематично – у важкій промисловості. Зокрема, у виробництві бетону.

Бетон відповідає за 8% світової емісії парникових газів, важка промисловість в цілому – за 20%.

Уловлювання та зберігання вуглецю дозволяє нейтралізувати шкоду, яку завдають заводами навколишньому середовищу або навіть очистити атмосферу від уже наявного CO2 (правда, ця технологія менш зріла). Метод вимагає серйозних капіталовкладень і відповідних геологічних умов, які, на щастя, є в Норвегії.

Проєкт «Langskip» – частина програми Норвегії щодо виконання умов Паризької кліматичної угоди й досягнення до 2050 року нульової емісії CO2. Уряд країни сподівається, що ця ініціатива не тільки допоможе сповільнити глобальне потепління, а й створить в Норвегії тисячі нових робочих місць.

За підрахунками експертів, в континентальному шельфі можна поховати понад 80 млрд тонн CO2. Це дорівнює емісії парникових газів Норвегії за тисячу з гаком років.

Уловлювання CO2 почнеться на цементному заводі Norcem в Бревіку. Звідти газ морем вирушить в новий термінал в Ейгардені, звідти – по трубопроводу на глибину приблизно 2600 метрів нижче рівня дна. Транспортуванням CO2 займеться спільне підприємство Northern Lights, що об’єднує, зокрема, компанії Equinor, Shell і Total. Також зацікавленість в проєкті висловив виробник Heidelberg Cement, який планує перетворити фабрику на шведському острові Готланд у вуглецево-нейтральну.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button