Технології

Нова кераміка сама відновлюється від тріщин при кімнатній температурі

Дослідники з Texas A & M знайшли раніше невідомий механізм самовідновлення в одного з типів кераміки: він працює при кімнатній температурі.

При механічній дії кераміка часто тріскається, тому виріб з неї легко поламати. Деякі керамічні вироби можна відновити після перерви, але зазвичай для цього потрібні хімічні реакції, які походять при дуже високих температурах.

Автори нової роботи в ході нового дослідження знайшли певний тип кераміки – карбід алюмінію хрому – він може сповільнити поширення тріщин і навіть самовідновитися при кімнатній температурі.

Нова кераміка складається з шарів матеріалу, що чергуються, саме така структура дозволяє виробу відновлювати тріщини. Коли з’являється тріщина, то між різними верствами утворюються дефекти, їх називають лінії перегину. Кристали в лініях перегину обертаються при додатку тиску, саме це запобігає подальше поширення тріщин.

Також ці обертові кристали активно загоюють тріщину і їх майже неможливо виявити.

Дослідники відзначають, що цей вид самовідновлювальної кераміки можна використовувати для ремонту тріщин, що утворюються в матеріалах, що піддаються високим навантаженням. Наприклад, в реактивних двигунах, гіперзвукових літальних апаратах і ядерних реакторах. Автори вважають, що аналогічний ефект можна отримати й при роботі з іншими матеріалами з подібною шаруватою структурою.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button