Земля

Новий антибіотик обманює стійкі до ліків бактерії за допомогою мімікрії

Більшості антибіотиків необхідно проникнути в бактерії для їх знищення. Даробактін, недавно відкрите з’єднання, занадто велике для цього. Проте, воно вбиває безліч стійких до антибіотиків патогенів, використовуючи крихітне слабке місце на їх поверхні. Дослідники зі Швейцарії використовували цей механізм для створення мімікрують антибіотиків.

Все більша кількість бактеріальних патогенів стійкі до антибіотиків. У найнебезпечніших з них є загальна особливість: подвійна мембрана, через яку важко проникнути. Навіть коли антибіотику вдається це, бактерії просто «викидають» їх назад. Але недавно виявленому з’єднанню під назвою даробактін (darobactin) вдається обійти ці захисні заходи й вбити майже всі проблемні патогени. Він являє собою короткий пептид, що складається з семи амінокислот, які синтезуються на рибосомах, як звичайні клітинні білки.

Тепер дослідники змогли з’ясувати механізм його дії. Його форма імітує особливу тривимірну структуру. Зазвичай її знаходять тільки в білках, вироблених бактеріями в якості будівельних блоків для їх зовнішньої мембрани. Структура є «ключем» для вставки білків у зовнішню оболонку в певних місцях. Даробактін – копія цього ключа. Однак він не може проникнути в бактерії, а просто блокує «замкову щілину» зовні. В результаті ускладнюється транспорт компонентів оболонки бактерій, і вони гинуть.

Подібні механізми вже відомі в мікробіології та використовуються іншими ліками. Однак даробактін більше, ніж більшість ліків, і не може проникнути через вхідні порти бактерій.

Виявилося, що у бактерій за формування зовнішньої мембрани відповідає мутація в гені білка BamA. Даробактін атакує «ахіллесову п’яту» патогенів. Він безпосередньо пов’язується з найбільш важливою ділянкою білка, так званими атомами основного ланцюга. Оскільки ці атоми утримують білок разом і визначають його форму, їх майже неможливо змінити (зміна якраз є звичайним для бактерій способом відбити новий антибіотик). Фактично даробактін зберіг свою ефективність проти всіх патогенів, для яких Хіллер і його команда провели лабораторні випробування, що імітують стійкість. Іншими словами, патогенам не вдалося змінити «зламаний замок».

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button