Земля

Новий океан з’явиться в Африці через п’ять мільйонів років

Вчені повідомляють, що тектонічні плити на території Східної Африки поволі розходяться. Отже, в майбутньому континент розпадеться на частини, і через кілька мільйонів років на його місці з’явиться новий океан.

Озеро лави на вершині вулкана Ерта-Алі в Ефіопії / © Planet Labs Inc.

Регіон Афар в Ефіопії знаходиться на стику трьох тектонічних плит: Сомалійської, Аравійської і Нубійської. Вони віддаляються один від одного зі швидкістю в півтора сантиметра на рік, з-за чого континент розколеться надвоє. Про це вже свідчить розлом довжиною в 35 миль (близько 56 кілометрів).

Тектоніка Африканського континенту вивчається протягом кількох десятиліть. Нові супутникові вимірювання допомагають вченим зробити спостереження більш точними і дослідити процес появи нового океану. «Це єдине місце на Землі, де ви можете вивчити, як континентальний розлом стає океанічним», — говорить Крістофер Мур, співробітник школи Землі і навколишнього середовища Університету Лідса, який займається вивченням цього регіону.

Протягом 30 мільйонів років Сомалійська плита відокремлювалася від іншої частини Африки. Це створило рифтові долини, які починаються в Ефіопії та Еритреї і розділяється навколо «кенійського купола» до Малавійського рифту. Одночасно Аравійська плита віддаляється від Африки, що призвело до утворення Червоного моря і Аденської затоки між двома сполученими масивами суші. В майбутньому вона зіткнеться з Євразійською плитою на території нинішнього Ірану, закривши Перську затоку і ставши частиною Євразії.

Розлом в регіоні Афар / © Рочестерський університет

Але Афар перебуває в процесі переходу від континентального рифту до океанічного спредингового хребту. Вчені підтверджують це, дослідивши кору регіону. Замість характерної для континентальної кори товщини в 35 кілометрів під регіоном може бути й менше 20. І це при обліку шару вулканічного базальту, який розливався по території протягом мільйонів років.

Про появу в майбутньому в цьому місці океану говорить і стан вулкана Ерта-Але. Він один з найактивніших у світі і входить до групи вулканів, в яких знаходяться активні лавові озера. Крістофер Мур вважає, що Ерта-Але виявляє характеристики серединно-океанічного хребта, яким і виявиться, за різними оцінками, через п’ять-десять мільйонів років.

Поки не відомо, що змушує континент розриватися на частини. Деякі вважають, що рушійною силою можуть бути перегріті породи, які підіймаються. Супутникові спостереження в поєднанні з польовими дослідженнями можуть допомогти вченим зібрати інформацію про те, що відбувається під землею в Афарі.

Синтія Ебінгер, геофізик з Туланського Університету в Новому Орлеані, вважає, що підвищений тиск магми, яка підіймається може спровокувати вибухові явища, що спостерігаються в регіоні. Вона порівняла це з надутою повітряною кулькою, коли напруга на її зовнішній поверхні така висока, що не потрібно багато зусиль, щоб змусить її лопнути.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button