Екологія

Дві третини Антарктиди піддалися діяльності людини

Антарктида вважається одним з найбільш незайманих куточків дикої природи на Землі. Офіційне відкриття цієї землі сталося 200 років тому і з того часу, з кожним роком людина все більше і більше впливає на цей континент.

Оцінити кількісно наскільки діяльність людини впливає на цей континент дуже складно. В Антарктиді немає міст, сільського господарства або промисловості саме тому зрозуміти, яка частина землі залишилася практично неможливо. Однак команда дослідників, очолювана Університетом Монаша, змогла це зробити. Вчені проаналізували дані 2,7 мільйона записів про людську діяльність і дізналися, як людина вплинула на Антарктиду за останні 200 років.

Результати дослідження показали, що за винятком деяких великих областей, головним чином у центральних частинах континенту, люди ступали майже всюди. Хоча багато з цих відвідуваних районів були лише незначно порушені людьми, біорізноманіття в цих місцях помітно похитнулося.

«Ми нанесли на карту 2,7 мільйона записів про людську діяльність з 1819 по 2018 рік по всьому Антарктичному континенту, щоб оцінити кількість диких районів та їх збіг з біорізноманіттям континенту», — розповідають автори. «Навіть у регіонах, які вважаються віддаленими, ми помітили людську діяльність. Вона була великою, особливо у вільних від льоду і прибережних районах, де знаходиться велика частина біологічного різноманіття».

Дослідження показало, що тільки 16% важливих районів проживання птахів на континенті знаходяться в межах незначно порушених місць, і лише незначна частина від загального числа незначно порушених районів представлена в мережі особливо охоронюваних природних територій Антарктиди. До таких цифр вчені прийшли, коли вони переглянули поняття «дикої природи» і порахували тільки ті зони, де ніколи не було людини. Виявилося, що таких лише 32% від загальної площі континенту.

Rachel I. Leihy et al / Nature
Фіолетовим відзначені території, на яких не була помічена людина, а червоним — вже відвідані райони

Райони з високим антропогенним впливом, наприклад деякі райони, де люди будують дослідні станції або туристичні зони, часто перетинаються з важливими районами для біорізноманіття.

Провідний автор Рейчел Лейхі зазначає, що «хоча ситуація не виглядає багатообіцяльною, результати показують, що існує багато можливостей для прийняття швидких заходів щодо оголошення нових охоронюваних районів».

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»