Екологія

Новий температурний рекорд може бути поставлений вже в 2024 році

Світ може побачити, як щорічні глобальні температури вперше за найближчі п’ять років подолають ключовий поріг, про це повідомляє метеорологічне агентство ООН. За прогнозами Всесвітньої метеорологічної організації, існує 20%-ва ймовірність того, що глобальні температури на 1,5 градуса Цельсія вище середнього доіндустріального рівня принаймні протягом одного року між 2020 і 2024 роками. Нагадаємо, що відмітка в 1,5°C — максимальний поріг підвищення глобальної температури, як зазначено в Паризькій угоді 2015 року. Хоча за новим річним максимумом може піти кілька років з нижчими середніми температурами, подолання цього порогу буде розглядатися як ще один доказ того, що міжнародні зусилля щодо стримування зміни клімату не працюють.

Чи можна зупинити зміну клімату?

За словами Макса Діллі, директора кліматичного обслуговування Всесвітньої метеорологічної організації, поточна ситуація зі зростанням глобальної температури показує, наскільки близько ми підходимо до того, чому намагається запобігти Паризька угода. Як пише Associated Press, цілком можливо, що країнам вдасться досягти поставленої в Паризькій угоді цілі – підтримувати рівень глобальної температури значно нижче 2 градусів за Цельсієм. В ідеалі, зростання температури не повинно перевищувати 1,5°C до кінця століття.

Однак будь-яка затримка просто зменшує вікно, протягом якого все ще буде час, щоб звернути назад ці тенденції і повернути температуру назад в ці межі. Вчені вважають, що середні температури у всьому світі вже зараз принаймні на 1°C вище, ніж у 1850-1900 роках через антропогенні викиди парникових газів.

ВМО заявила, що існує 70%-ва ймовірність того, що відмітка в 1,5°C буде перевищена протягом одного місяця між 2020 і 2024 роками. Очікується, що протягом п’ятирічного періоду середньорічні температури будуть на 0,91-1,59 градуси вище середніх показників доіндустріального періоду.

Такі дані наведені в щорічному кліматичному прогнозі, заснованому на кількох довгострокових комп’ютерних моделях. Зазначимо, що раніше кліматичні моделі довели свою точність, тому що засновані на добре зрозумілих фізичних рівняннях про вплив парникових газів в атмосфері. Сьогодні дослідники можуть робити більш точні прогнози про клімат, ніж про погоду. Фізика, що стоїть за нею, тверда, як скеля.

Хоча досягнення порогу в 1,5 градуса за Цельсієм є «кричущим попереджувальним сигналом», він не повинен відвертати увагу від спільних зусиль щодо скорочення антропогенних викидів парникових газів до нуля до 2050 року. ВМО зазначає, що моделі, які використовуються для прогнозу, не враховують вплив, що пандемія коронавірусу може надати на скорочення викидів газів, які загрівають планету, таких як вуглекислий газ. Але експерти кажуть, що будь-яке пов’язане з пандемією зниження викидів, швидше за все, буде короткочасним і може зашкодити зусиллям щодо припинення використання викопного палива.

Забруднення повітря – одна з найважливіших проблем сучасності. Згідно з результатами наукових досліджень, брудне повітря щорічно забирає понад п’ять мільйонів життів. Тільки вдумайтеся в ці цифри.

Вплив коронавірусу – це часткова зупинка економіки у всьому світі. Але змінити те, як ми це робимо, можна тільки при здоровій економіці. Діллі, офіційний представник ВМО, сказав, що рекордні температури, такі як ті, що в цей час спостерігаються в Арктиці, є результатом викидів, закачаних в атмосферу десятиліття тому, тому спроби змінити майбутнє протягом клімату повинні відбутися найближчим часом.

Зміну клімату можна порівняти з океанським лайнером, який довго-довго повертає. Це послання, про яке люди повинні дбати в своєму повсякденному житті. Ми повинні усвідомлювати, що скільки чого і навіщо ми споживаємо, як ми голосуємо, як утилізуємо сміття і про все інше. Ситуація така, що тільки радикальні зміни і спільні зусилля можуть зупинити нашу планету від перетворення в пересмажену на Сонці котлету.

Натхнення: hi-news.ru

Кнопка «Наверх»