Людина

Смартфони розповіли про психологічні особливості власників

Вчені розробили додаток, що дозволяє скласти психологічний портрет людини по тому, як вона користується своїм смартфоном.

©canva

«Цифровий слід» — дані, які всі ми залишаємо, користуючись інтернетом і різними пристроями — цікавий не тільки великим компаніям, але і вченим. Міжнародна наукова група під керівництвом психолога Маркуса Бюнера з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана вирішила з’ясувати, чи можна виявити психологічні особливості людини з найпростішими даними про її поведінку під час використання смартфона.

В експерименті брали участь 624 добровольці, які, заповнивши спочатку об’ємні психологічні опитувальники, встановили потім на 30 днів свої смартфони спеціально розроблений додаток. Додаток збирав і відправляв авторам дослідження дані про час, частоту та особливості використання смартфона, і насамперед про комунікативну і соціальну поведінку, дзвінки, прослуховування музики, використання додатків і пересування. Потім дані з анкет і додатку були надані для аналізу штучного інтелекту, навченому виявляти поведінкові й психологічні особливості особистості.

Увагу вчених було зосереджено на п’яти основних особистісних характеристиках, які використовуються у психології (так звана «велика п’ятірка»): відкритість досвіду, сумлінність, екстраверсія, доброзичливість і нейротизм або ж емоційна стабільність. В результаті проведеного ШІ аналізу вдалося виявити основні поведінкові особливості під час використання смартфона, які пов’язані з тими чи іншими особистісними характеристиками — наприклад, комунікативна та соціальна активність дозволяє оцінити рівень екстраверсії, а часом і денні ритми використання смартфона досить багато говорять про добросовісність власника. Однак деякі характеристики, і зокрема відкритість досвіду, вдалося визначити тільки за допомогою комбінованого аналізу різних даних.

У результаті вчені змогли повністю ствердно відповісти на питання, яке вони ставили перед собою на початку експерименту. «Так, ми можемо автоматично отримувати з цих даних висновки про особу користувача, принаймні в тому, що стосується основних характеристик», — говорить Клеменс Штахль з Стенфордського університету, який брав участь у роботі наукової групи.

Автори дослідження впевнені, що отриманий ними результат має велике значення, і перш за все в якості можливого нового інструменту психологічних досліджень — дотепер основним джерелом даних для психологів є опитувальники, в яких люди далеко не завжди повідомляють повну і правдиву інформацію про себе.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»