Наука

Новий підхід до лікування розсіяного склерозу: активуйте сили свого тіла

Дослідники з Інституту клінічної біохімії Ганноверської медичної школи виявили механізм природного походження, який можна використовувати для відновлення мієлінової оболонки зруйнованої при розсіяному склерозі.

© https://utswmed.org/

Розсіяний склероз (РС) — це запальне аутоімунне захворювання центральної нервової системи (ЦНС). Лише в Німеччині цим захворюванням страждають понад 280 000 людей. У більшості випадків РС прогресує у вигляді рецидивів, які виникають абсолютно нерегулярно як різкі запальні реакції в спинному і головному мозку. При цьому атаки імунних клітин руйнують захисну мієлінову оболонку нервових волокон і тим самим пошкоджують нерви.

Для уповільнення запального процесу зазвичай використовується кортизон у високих дозах. Для зменшення кількості і тяжкості нападів також використовується профілактична імунотерапія. Дійсно, оболонки нервових волокон можуть бути частково відновлені власними процесами організму. Але у хворих на РС це відновлення зазвичай є неповноцінним, якщо взагалі починається.

І на сьогодні не існує препарату, що сприяє відновленню оболонок нервів. Дослідники з відділу неврології з клінічною нейрофізіологією та Інституту клінічної біохімії Ганноверської медичної школи виявили природний механізм, який може бути використаний для рішучого поліпшення відновлення мієлінової оболонки.

Полісахарид перемикає імунні клітини мозку

У центрі уваги вчених знаходяться мікрогліальні клітини мозку. На додаток до роботи в якості «сміттярів», які видаляють пошкоджені клітини та сторонні тіла, мікроглія виконує завдання імунної відповіді і постійно шукає ознаки пошкодження або інфекції. При виникненні проблем мікрогліальні клітини активуються, виділяють цитокіни та інші сигнальні молекули.

Цей сигнал залучає інші імунні клітини, такі як Т-і В-клітини, які зазвичай знаходяться поза мозком. Вирішальну роль в активації мікроглії грає власне з’єднання організму – полісіалова кислота.

“У мікроглії є імунний рецептор Siglec-E, який розпізнає полісахарид», — пояснює співавтор роботи Хауке Тіслер. —Якщо молекула цукру зв’язується з рецептором, то клітини мікроглії переходять з “запального” атакуючого стану в “протизапальну””.

Цей регуляторний механізм і, мабуть, ним можна керувати. Додаючи полісіалову кислоту ззовні в культури з живими ділянками тканин, дослідники змогли показати, що раніше зруйновані мієлінові оболонки практично повністю відновлюються в результаті протизапальної дії полісіалової кислоти на клітини мікроглії.

Програмування мікроглії

Експериментальна схема та огляд стану мієліну, мікроглії та полісії під час де – та ремієлінізації. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fncel.2023.1207540/full
“Мікрогліальні клітини – це ключові клітини, які виконують роботу безпосередньо на місці, і які ми хочемо направити в певне русло, так би мовити, за допомогою полісіалової кислоти і тим самим запрограмувати їх на одужання», — говорить Тіслер.

Руйнування мієлінової оболонки і нервових клітин призводить до тяжких наслідків, вони вплинуть на всі функції головного і спинного мозку, але в першу чергу на здатність рухатися і координувати свої дії, відчуття дотику і здатність бачити. У значної частини пацієнтів розсіяний склероз призводить до важкої інвалідності.

“Активізація здібностей мозку до самовідновлення стала б багатообіцяючою підмогою в терапії розсіяного склерозу, яка тепер зосереджена виключно на імунній системі”, — говорить співавтор роботи Лара-Ясмін Шредер. — “Вік хворих зазвичай становить від 20 до 40 років, коли вперше з’являються клінічні симптоми РС, це залишає достатньо часу для того, щоб втрутитися в процес регенерації між нападами РС і запобігти пошкодженню нервів».

Дослідження на культурах тканинних зрізів мають лише обмежене значення. Але дослідники оптимістично налаштовані.

“Перевага полягає в тому, що рецептор Siglec-E в мозку знаходиться тільки на клітинах мікроглії, і тому полісіалова кислота може впливати на них дуже цілеспрямовано», — пояснює доктор Тіслер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button