Наука

Ген довголіття голих землекопів продовжив життя мишам

Вченим вдалося перенести ген довголіття голих землекопів-рекордсменів за тривалістю життя серед гризунів – в ДНК іншого виду. Миші, які його отримали, стали здоровішими і прожили довше.

Вчені перенесли ген довголіття голих землекопів в ДНК іншого виду / © University of Rochester / J. Adam Fenster

Голі землекопи давно цікавлять дослідників. Ці чудо-звірі, які живуть під землею, розміром з мишу не відчувають болю, стійкі до раку та інших вікових хвороб, включаючи нейродегенеративні, серцево-судинні захворювання і артрит. Вони здатні жити до 41 року – це на порядок більше тривалості життя інших гризунів такого розміру.

Попередні дослідження показали, що своєю живучістю і підвищеною стійкістю до онкозахворювань голі землекопи зобов’язані великій кількості високомолекулярної гіалуронової кислоти (HMM-HA) в організмі. У порівнянні з мишами та людьми рівень HMW-HA у голих землекопів приблизно в десять разів вищий.

Команда біологів з Рочестерського університету (США) вирішила спробувати перенести переваги HMM-HA іншим тваринам. В експерименті вчені створили трансгенних мишей, яким пересадили ген голих землекопів, що відповідає за підвищений синтез високомолекулярної гіалуронової кислоти (nmrHas2). Результати цієї роботи опублікував журнал Nature.

У трансгенних мишей знизилася частота раку і покращився стан здоров’я / © Vera Gorbunova, Andrei Seluanov e al.

У мишей з підвищеною від народження nmrHas2 в тканинах виріс рівень гіалуронової кислоти, знизилася частота раку і покращився стан здоров’я. Найбільш помітною зміною стало ослаблення запалень у багатьох тканинах. У сумі це призвело до того, що середня тривалість життя трансгенних мишей збільшилася на 4,4%, а максимальна по групі — на 12,2%, в порівнянні зі звичайними родичами.

Чому високомолекулярна гіалуронова кислота так благотворно діє на здоров’я, ще належить уточнити. Дослідники вважають, що це пов’язано зі здатністю HMM-HA безпосередньо регулювати імунну систему.

«У нашій роботі ми довели, що унікальні механізми довголіття, які сформувалися у голих землекопів в процесі еволюції, можна переносити і використовувати для продовження життя і поліпшення здоров’я інших ссавців» —  зазначила професор біології та медицини Віра Горбунова, один з авторів дослідження.

За словами Горбунової, з моменту відкриття HMW-HA в організмі голих землекопів і до демонстрації того, як ця сполука покращила здоров’я мишей, минуло 10 років. Наступне завдання, яке ставить перед собою команда, – перенести переваги високомолекулярної гіалуронової кислоти на людей. Передбачається, що цього можна досягти двома шляхами: або уповільнити розкладання HMW-HA, або посилити синтез сполуки в організмі.

“Ми вже визначили молекули, що уповільнюють деградацію гіалурона, і проводимо їх доклінічні випробування», — додав співавтор дослідження професор біології Андрій Селуанов.

Вчені сподіваються незабаром представити реальний приклад того, як старіння людини можна загальмувати за допомогою механізмів довголіття інших біологічних видів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button