Всесвіт

Обертання галактик показало, що Всесвіт може бути структурованим і теж обертатися

Статистика показує, що спіральні галактики обертаються в ту або іншу сторону невипадковим чином: можливо, ці аномалії пов’язані з наявністю у Всесвіті «полюсів» і осей обертання.

Зіставлення більш ніж 200 тисяч спіральних галактик виявило несподівані дивацтва в напрямках їх обертання. Вони можуть вказувати на те, що і ранній Всесвіт міг обертатися. Про це Ліор Шамір (Lior Shamir) з Канзаського університету повідомив на 236-й зустрічі Американського товариства астрофізики (AAS), яка проходила недавно онлайн. Коротко про роботу розповідає прес-служба університету.

Насправді, зазвичай вважають, що на великих масштабах наш Всесвіт однорідний і ізотропний: немає жодних відмінностей у фізичних законах і процесах, що протікають в різних її регіонах та напрямах. Розширюється він також одночасно і однаково на всі боки. Лише деякі рідкісні і нез’ясовні дивацтва в спостережних даних змушують замислитися над тим, чи немає у Всесвіті певної структурованості і нерівномірності. На це вказують і нові результати Ліора Шаміра.

Астроном використовував дані оглядів SDSS і Pan-STARRS, які в автоматичному режимі отримали зображення мільйонів галактик з усього небесного зводу, а також знімки космічного телескопа Hubble. Відібравши спіральні, Шамір за допомогою нейромережі розпізнав напрямки їх обертання. У результаті виявилося, що кількість спіральних галактик, які обертаються за годинниковою стрілкою і проти неї (з точки зору спостерігача на Землі), розрізняється приблизно на два відсотки.

Асиметрії в розподілі напрямків обертання спіральних галактик утворюють «космологічний квадруполь». Колір на зображенні відповідає величині стандартного відхилення: чим вона вища — тим вираженіші відмінності / ©Kansas State University

Різниця невелика, однак навряд чи може бути випадковою, причому вона стає тим більшою, чим далі вони розташовані. Можливо, це вказує на те, що ранній Всесвіт був менш хаотичним, ніж сучасний. Крім того, ця асиметрія обертання спіральних галактик різна в різних напрямках. За словами Ліора Шаміра, така картина може говорити про наявність у Всесвіті певних гармонік — квадруполя; інакше кажучи, про існування в ній чотирьох «полюсів» і осей обертання.

Такі гармоніки простежуються і в реліктовому мікрохвильовому фоні Всесвіту. Однак вони не дозволяють простежити за рухами полюсів квадруполя в часі, тоді як по обертання спіральних галактик можна з’ясувати їх навіть в далекому минулому.

«Якщо Всесвіт має вісь, то це не проста і єдина вісь, як у дзиги, – каже Шамір. — Це складне накладення декількох осей, причому постійно зміщується».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button