Земля

ООН оцінила ймовірність Ель-Ніньо в кінці року у 70%

До кінця 2018-го може посилитися інтенсивність коливань температури поверхневих вод Тихого океану, що помітно вплине на клімат різних частин земної кулі.

Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), створена Організацією Об’єднаних Націй, опублікувала новий прогноз щодо розвитку Ель-Ніньо (El Nino) у 2018-м. Згідно прес-релізу організації ймовірність посилення цього ефекту до кінця року дорівнює 70%.

Ель-Ніньо ще називають Південною осциляцією — по суті, це відхилення температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану від середнього нормального значення, що помітно впливає на клімат різних регіонів Землі. Також варто звернути увагу на більш вузьке використання терміна: Ель-Ніньо називається відхилення температури води в більшу сторону, а Ла-Нінья — меншу. При Ель-Ніньо масив нагрітих приповерхневих вод починає переміщуватись на схід, що викликає зниження інтенсивності пасатів і уповільнення підйому глибинних вод океану до поверхні біля берегів Перу. Слід розуміти, що короткочасне підвищення або зниження температури вод як таке не є Ель-Ніньо або Ла-Ніньо. Для того, щоб явище класифікувалися саме таким чином, тенденція на зміну температури повинна протриматися протягом п’яти місяців.

До ознак Ель-Ніньо відносять підвищення атмосферного тиску над Індійським океаном, Індонезією і Австралією і, навпаки, зниження тиску повітря над островом Таїті, центральною і східною частинами Тихого океану, ослаблення пасатів, дощі в перуанських пустелях. Особливо сильний вплив Ель-Ніньо на клімат відчувається в Південній Америці. У Північній Америці зими можуть стати теплішими.

Останній найбільш інтенсивний Ель-Ніньо відбувся в 2015 році. Ґрунтуючись на моделях прогнозування та експертних оцінках, ВМО зробила висновки, що найближчим часом можлива чергова подібна фаза Південної осциляції, однак імовірність її не так велика — всього 70%.

ООН оценила вероятность Эль-Ниньо в конце года в 70%
Статистика від Всесвітньої метеорологічної організації / ©WMO

«ВМО не очікує, що передбачуваний Ель-Ніньо буде таким же потужним, як у 2015-2016 роках, але він все одно матиме значні наслідки, — пояснює глава Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас (Petteri Taalas). — Попередній прогноз цієї події допоможе врятувати багато людських життів і запобігти економічним втратам».

За словами Тааласа, глобальні зміни клімату впливають на традиційну динаміку фаз Південної осциляції, як вона впливає на глобальну зміну клімату. 2018 рік розпочався зі слабкого Ла-Нінья, однак ця подія залишилася практично непоміченою на тлі загального потепління клімату. Ель-Ніньо ж в таких умовах стає більш ймовірним.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button