Всесвіт

Подивіться на “різдвяний” Марс: іній і паморозь покривають Червону планету (фото)

Космічний зонд "Марс Експрес «(Mars Express) зробив "Різдвяний знімок" Червоної планети.

Напередодні Різдва і початку 37 марсіанського року (26 грудня 2022 року) Європейське космічне агентство опублікувало супутниковий знімок двох кратерів, покритих «зимовою памороззю». Пейзаж, який нагадує Різдвяні знімки, насправді був знятий в середині травня 2022 року недалеко від Південного полюса планети. В цей час в південній півкулі Червоної планети починалася весна.

Ударні кратери біля Південного полюса Марса. Зображення: ESA/DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

На знімку можна побачити два великих ударних кратера, всередині яких чергуються шари льоду і дрібних відкладень. Ці “полярні шаруваті відкладення” також видно в найдрібніших деталях в іржаво-червоному хребті, що з’єднує два кратери. По всьому зображенню видно темні дюни і дюнні поля, місцями вкриті тонким шаром інею. Поля дюн створюють гострі хребти, що проходять паралельно переважаючому напрямку вітру.

Окремі темні плями на знімку пов’язані з процесом, характерним для приполярних областей. Струмені вуглекислого газу, що утворюються в результаті сублімації льоду в газ, прориваються крізь лід, викидаючи фонтан темного пилу, який осідає в цих круглих плямах.

Збільшений знімок кратера. Зліва від “хребта”, що з’єднує два кратери, видно кола, сформовані при сублімації вуглекислого газу. Зображення: ESA/DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Дослідники відзначають, що протягом сезонного циклу взимку на полюсах Марса відкладається вуглекислий лід, який навесні сублімується. Від 12 до 16% атмосфери планети «випадає» біля полюсів кожну зиму. Вивільнення газу навесні підвищує атмосферний тиск і призводить до формування сильних вітрів. Цей безперервний процес забезпечує обмін речовин між поверхнею та атмосферою протягом марсіанського року.

Зображення було отримано за допомогою камери стереозображення високого дозволу, встановленому на борту космічного корабля «Марс Експрес». Це автоматична міжпланетна станція, розроблена ESA, яка досліджує Червону планету з орбіти.

Збільшений знімок кратера. Зображення: ESA/DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button