Земля

Суперматеріал на основі павутиння готовий до масового виробництва

Матеріалознавці роками вивчають павучий шовк в якості потенційного суперматеріалу, але за весь цей час так і не змогли підготувати його до серійного виробництва. Недавні успіхи у виробництві синтетичного павучого шовку дали можливість комерціалізувати і, як наслідок, забезпечити широку доступність цього неймовірного матеріалу раніше, ніж планувалося.

pavutyna_450

Павучий шовк – дивовижний матеріал. Він у кілька разів міцніше сталі і кевлара. Завдяки його теплопровідними властивостями павучий шовк можна використовувати у всьому, починаючи куленепробивними жилетами і закінчуючи електронікою. Проте виробництво цього матеріалу пов’язане з серйозними труднощами. Ось що з цього приводу пише науковий журнал Chemical & Engineering News (C & EN):

Читайте також: Як соціальні павуки розуміють дружбу

“Збір шовку з павуків, вирощених на фермах, не може розглядатися як варіант. Тому компанії, які бажають виготовити синтетичну версію павукового шовку, скопіювали відповідні гени у павуків і впровадили їх в кишкову паличку, здатну виділяти білок. Проте виробництво штучного шовку, який по міцності імітує натуральний, виявилося непростим заняттям.

Проблема, з якою довелося зіткнутися потенційним виробникам, полягає в тому, що білок не розчиняється у воді, а волокно є настільки тонким (нитка складається з 1500 плетених пасом), що потрібно винаходити нові системи прядіння. Багаторічні спроби таких великих компаній, як DuPont і BASF, розробити комерційну версію штучного павучого шовку не увінчалися успіхом.”

Але там, де не досягли успіху DuPont і BASF, змогла домогтися успіху німецька фірма AMSilk з венчурним капіталом. У штаті компанії числиться всього 25 працівників, 22 з яких діячі науки – видно в цьому і криється весь секрет. Для отримання шовкового протеїну з ДНК павука- хрестовика, поширеного на європейському континенті, AMSilk використовувала генетично модифіковані зразки кишкової палички.

Читайте також: Біоматеріали: що ми скопіювали у природи

В результаті німецьким фахівцям вдалося вивести близько 20 різновидів шовкової нитки. Останні кілька місяців AMSilk продає видобутий з бактерій протеїн павучого шовку виробникам шампунів і косметики, які використовують його у своїх продуктах. Косметичні засоби на основі павучого шовку надають шкірі і волоссю м’якість і гладкість. Але не думайте, що креми з протеїнами павукового шовку наділять вашу шкіру куленепробивними властивостями, а волосся міцністю сталі, хоча дослідження в цьому напрямку теж ведуться.

Компанія вже передає своє виробництво на аутсорсинг і заявляє про готовність при необхідності збільшити випуск продукції.

“Це масштабована технологія. Ми можемо виконати замовлення на виготовлення 1 тонни матеріалу. 500 кілограм ми вже виробили, – говорить глава AMSilk Аксель Лаймер.”

AMSilk сподівається, що в найближчі кілька років ноу -хау дозволить їй генерувати більше 10 мільйонів доларів товарообігу на рік. Пізніше компанія планує збільшити цю цифру до 100 мільйонів.

Читайте також: Павуки ще жахливіші, ніж вважалося раніше

Лаймер також вірить у те, що до кінця 2015 року протеїн павукового шовку AMSilk знайде застосування в силіконових протезах для корекції грудей. Білок змінює властивості імплантату, трохи наділяючи його гідрофобну поверхню негативно зарядженими електронами, що допомагає знизити реакцію організму на чужорідне тіло. Цей ринок також оцінюється двозначним числом з шістьма нулями, стверджує Лаймер.

Що стосується використання павукового шовку в текстильній промисловості, то масове виробництво такої продукції почнеться не раніше 2015 року.

Людство постійно винаходить матеріали, які покликані змінити майбутнє. Таких матеріалів небагато, але вони є. І синтетичний павучий шовк лише один з них.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button