Земля

Європі загрожує ядерна зима?

Німецькі кліматологи б’ють на сполох: за останні 30 років в Атлантичному океані помітно сповільнився кругообіг води, що загрожує катастрофічними кліматичними наслідками як для Європи, так і для східного узбережжя США.

1-25-03-2015-600-352

За останні 45 років танення гренландського крижаного щита зробило істотний вплив на Північно-Атлантичний протягом, повідомляє журнал Nature Climate Change. Північно-Атлантичний течія — це потужна тепла океанічна течія, що є північно-східним продовженням Гольфстріму. Завдяки дослідженням коралів, опадів на океанічному дні, а також льоду вчені змогли відновити картину змін, що відбувалися починаючи з 1900 року. Результати роботи показали, що з часом відбулися зміни, яких ніколи раніше не спостерігалося: воно стало сповільнюватися і охолоджуватися.

Причиною цього є глобальне потепління, через яке тане Гренландский крижаний щит. Холодна і менш солона вода, що утворюється в результаті цього танення, тримається у верхніх шарах водних мас і зустрічається з теплою водою Гольфстріму, в результаті чого він сповільнюється і охолоджується. Охолодження не грозить новим льодовиковим періодом, проте може вплинути на клімат Північної Америки та Європи. Більш того, кліматологи говорять про необхідність враховувати зміни течії при побудові нових кліматичних моделей.

Читайте також: Дослідники попереджають про новий льодовиковий період

Якщо ж все-таки говорити про наслідки, то, очевидно, що в першу чергу постраждає екосистема океану, рибальство у всіх його проявах, благополуччя прибережних міст. Крім того, уповільнення течій прискорить зростання рівня Світового океану. Але це не найтривожніша перспектива.

Якщо танення льодовиків Гренландії буде прискорюватися такими ж темпами, як і в останні роки, тобто досить-таки висока ймовірність того, що атлантичний конвеєр повністю зупиниться, а це означає, що з м’якими зимами в Європі буде покінчено. Через глобальні кліматичні зміни з насиджених місць доведеться знятися мільйонам людей. І все це не сценарій чергового фантастичного кінофільму, а модель розвитку реальності, свідками якого ми можемо стати в осяжному майбутньому.

Кнопка «Наверх»