Людина

Ось і спека. Включаємо режим енергозбереження

У народі кажуть, що спека кісток не ломить, однак на ділі виявляється, що спекотна погода може стати для людини ситуацією, близькою до екстремальної. Спека впливає на всі процеси організму і важливо знати, як цей вплив мінімізувати. Отже, про все по порядку.

22-06-15-foto-600x428-1

Скільки можна сидіти в парильні?

Вплив спеки на людину людей завжди цікавило. У ході експериментів було встановлено, що людина здатна протягом однієї години витримувати температуру 71°С. 49 хвилин — витримувати температуру 82°С, 33 хвилини — температуру 93°С і лише 26 хвилин — температуру 104°С. Для чистоти експерименту виміри проводилися в сухому повітрі.

Гранична температура, при якій людина може рівно дихати, — 116°С. Втім, в історії були випадки, коли люди витримували і більш високі температури. Так, у 1764 році французький медик Тиллет надав Паризькій академії наук дані про одну жінку, що знаходилася в печі з температурою 132°С протягом 12 хвилин. У 1828 році було задокументовано 14-хвилинне перебування чоловіка в печі з температурою 170°С, а в 1958 році в Бельгії чоловік знаходився в термокамері з температурою до 200°С. В ватному одязі людина може витримувати наростання температури до 270°С, без одягу — 210°С. У водному середовищі стійкість людини до високотемпературних експериментів нижче. У Туреччині один чоловік занурювався з головою в казан із водою, нагрітою до 70°.

Спека і серце

Медики відзначають, що найбільш серйозного удару під час сильної спеки піддається серцево-судинна система людини. При підвищеній температурі повітря серце починає працювати інтенсивніше, частішає пульс, судини розширюються, часто падає кров’яний тиск. У спеку тіло втрачає багато рідини, а разом з нею — мінеральні солі. При цьому калій і магній, дефіцит яких в спеку відчувається особливо гостро, необхідні для роботи серця і збереження серцевого ритму. Ще одним наслідком зневоднення є згущення крові. В тандемі із зниженим артеріальним тиском, це збільшує ризик утворення тромбів.

Піт у три струмка. Мізки “залипли”

Перша реакція організму на спеку — активне потовиділення. Таким чином відбувається терморегуляція. В цьому відношенні нам пощастило — у тварин потові залози розвинені слабо і терморегуляція у них відбувається головним чином через рот. Інтенсивність охолодження організму в спеку безпосередньо залежить від обсягу і швидкості випаровування поту з поверхні тіла. Крім того, через сальні залози також виділяються жирові речовини, що також сприяє більш ефективному потовиділення. Зневоднення організму, дефіцит води — не головна проблема. Головне, що разом з потом організм втрачає солі і мінерали. Їх дефіцит безпосередньо впливає на серцево-судинну систему і на функціональність роботи мозку. Зневоднення в спеку безпосередньо залежить від рівня активності людини. При інтенсивній роботі чи заняттях спортом втрати вологи можуть становити 5-6 літрів. При ходьбі на відкритому сонці потовиділення збільшується в два рази, при бігу — у 4-6 разів. Серйозно впливає на самопочуття не тільки підвищена температура, але і вологість. Температура 40°С і відносна вологість 30% сприймається організмом так само, як температура 30°С і вологість 80%.

Спека і рівень агресії

Спека впливає не тільки на фізіологію людини, але і на її психіку. Причому впливає негативно. Доктор психологічних наук Девід Майерс вивчив рівень злочинності в шести штатах США і встановив наступну тенденцію: підвищення температури всього на два градуси серйозно збільшить агресію в суспільстві. За словами Майерса, щороку випадків агресивної поведінки громадян буде ставати на 50 000 більше. Найкритичніш, яка провокує на агресію температура, на думку Майерса, 27-30 градусів. Якщо температура менше 27°С, то людина з нею успішно справляється; якщо температура вище 30°С і наближається до 40°С, то вже не до агресії. Організм у такому пеклі витрачає багато сил на підтримку гомеостазу (сталості внутрішнього середовища) і у людини включається “енергозберігаючий режим”.

Що робити? Переходимо на квас і воду!

Як вберегтися від спеки і зберегти не тільки здоров’я, але і працездатність? Найголовніше — уникати тривалого перебування на відкритому сонці. Якщо є можливість сховатися в тіні — сховайтеся. У спеку потрібно носити правильний одяг. Ідеально, щоб він був вільного крою і закривав все тіло (згадайте халати бедуїнів). Шорти і майка — це, звичайно, добре, але для довгого перебування на сонці це не підходить. Великі відкриті ділянки тіла можуть спровокувати не тільки тепловий, але і сонячний удар, можна також отримати сонячний опік. Особливо в спеку потрібно берегти голову. Панами, капелюхи і кепки світлих забарвлень будуть в самий раз. Ідеально ж — тюрбан або хустки, як у бедуїнів.

Звичайно, потрібно багато пити. І не обов’язково воду. Добре рятують від зневоднення несолодкі соки, відвари шипшини, липи або чебрецю, вода з лимоном, компоти. Так як з потом виходять солі, добре втамовувати спрагу в спеку негазованою мінеральною водою і ізотоніками, які відновлять водно-сольовий баланс. Алкоголю потрібно уникати. Він тільки посилить зневоднення. Під час спеки також рекомендується уникати куріння, оскільки воно погіршує серцево-судинну роботу, перешкоджає постачання крові киснем і згущує її.

Може допомогти точкова кріотерапія — прикладання холодних предметів до лімфовузлів, кистей рук і за вухами. У спеку потрібно уникати важкої їжі. Вистачить їсти пельмені і шашлики. Приготуйте окрошку. Можна і без м’яса. Вистачить їсти смаженого, жирного м’яса, солоної їжі (сіль затримує воду в організмі і погіршує тепловіддачу). Їжте свіжі фрукти, овочі, потроху, але часто, 5-6 разів на день. Сердечникам лікарі настійно рекомендують носити з собою лікарські засоби. Ті, що лікар прописав або на всяк випадок валокордин, нітрогліцерин, валідол.

Натхнення: www.medpulse.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button