Земля

У глобальному потеплінні побачили несподівані плюси для зелених черепах

Зоологи стали свідками незвичайної події в Долині Ісса на заході Танзанії, де альфа-самець шимпанзе загнав антилопу, на яку полював коронований орел. Згодом самець і його побратими-шимпанзе майже повністю з’їли тушу тварини. Як наголошується в статті для журналу Primates, відомо кілька десятків випадків, коли шимпанзе відбирали здобич у хижаків, включаючи леопардів, але дотепер в долині Ісса таких спостережень не проводилося.

Дорослий самець звичайного шимпанзе (Pan troglodytes) IM з трупом Антилопи, який він відібрав у вінценосного орла (Stephanoaetus coronatus), Sam A. Baker et al. / Primates, 2023

Звичайні шимпанзе (Pan troglodytes) регулярно полюють на інших ссавців, починаючи від мавп-колобусів (Procolobus) і галаго (Galago senegalensis) до лісових свиней (Potamochoerus larvatus) і антилоп-самців (Tragelaphus scriptus). Однак вони рідко їдять падаль. Хоча відомі тисячі успішних полювань на шимпанзе, цих приматів бачили, як їдять падаль лише кілька десятків разів. Однак шимпанзе, якщо це необхідно, можуть відбирати здобич в інших тварин, таких як хижаки середнього розміру, оливкові бабуїни (Papio anubis) і навіть Леопарди (Panthera pardus).

Команда зоологів на чолі з Семом а. Бейкером з Університетського коледжу Лондона описала ще один приклад такої поведінки. Восени 2021 року дослідники спостерігали за групою шимпанзе, що живуть у мозаїчному ландшафті долини Ісса. Раніше цю групу бачили на полюванні на різних тварин, включаючи дрібних і середніх копитних.

21 жовтня Бейкер та його помічник стежили за групою з дев’яти шимпанзе, включаючи альфа-самця ІМ, чотирьох інших дорослих самців, дорослу самку та трьох молодих самців. Близько 13:45 примати перетинали прибережний ліс, коли ІМ раптово вибіг з лісу в злегка зарослу високою травою місцевість. Під час цієї дії він не видав жодного звуку, а його побратими-шимпанзе продовжили шлях через ліс. Потім Бейкер помітив, що ІМ стоїть в траві з тушкою молодого самця (Tragelaphus scriptus) у роті, тоді як великий хижий птах — ймовірно, коронований орел (Stephanoaetus coronatus) — злетів з місця.

ІМ швидко піднявся на сусіднє дерево зі здобиччю, за ІМ пішли інші члени групи, за винятком одного молодого самця. Між п’ятьма дорослими самцями зав’язалася бійка через тушу антилопи, що супроводжувалася криками і улюлюканням. Під час боротьби дорослий самець КІ відірвав і впустив на землю одну з лап бушбака, яку підняв молодий самець WI. Зрештою, ІМ відновив контроль над здобиччю і почав її поїдати. Інші члени групи могли лише попросити поділитися м’ясом, але лідер дозволяв доступ до туші лише дорослій самці БА. До 15:30 ІМ викинув залишки антилопи, які WI взяв і переніс до 16:30. В цілому чотири особини брали участь в поїданні м’яса, і в підсумку залишився тільки череп антилопи.

Бейкер та його колеги визнають, що не встигли помітити жодних слідів кігтів або дзьоба орла на туші бушбака. Однак дуже ймовірно, що коронований орел зловив і вбив антилопу, перш ніж відігнати хижака від своєї здобичі. Альфа-самець нічим не ризикував, роблячи це, оскільки короновані орли недостатньо великі або сильні, щоб становити загрозу для шимпанзе.

Автори припускають, що це перший відомий випадок, коли шимпанзе в Долині Ісса відбирали здобич у хижаків. Можливо, що ранні гомініди, які населяли подібні мозаїчні ландшафти, поводилися подібним чином. У такому випадку здатність відбирати здобич в інших тварин могла бути проміжним етапом від збору сміття до полювання і збирання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button