Земля

Особливі умови Мексиканської затоки пом’якшили масове вимирання морської фауни в кінці палеоцену

П’ятдесят п’ять мільйонів років тому в результаті потужного, хоч і короткострокового глобального потепління Світовий океан став кислішим, ніж сьогодні, що призвело до масового вимирання морських тварин. Однак в Мексиканській затоці справи йшли значно краще, і причиною тому була унікальна геологія цього місця. Дослідження опубліковано в журналі Marine and Petroleum Geology.

Гирло річки Міссісіпі, що впадає в Мексиканську затоку: якби геологічні процеси не розвернули річки Північної Америки на південь, морському життю в затоці довелося б тяжко / ©mississippiriverdelta.org

П’ятдесят п’ять мільйонів років тому, на кордоні палеоцену і еоцену, життя на планеті Земля, все ще оговтується від наслідків попереднього масового вимирання, спіткала чергова неприємність — палеоцен-еоценовий термічний максимум. Вулканічна активність призвела до різкого (протягом всього 50 тисяч років) викиду в океан і атмосферу 12 трильйонів тонн вуглецю, в результаті чого температура на планеті підвищилася відразу на п’ять-десять градусів Цельсія.

Особливо помітно наслідки потепління позначилися на Світовому океані: змінювалися течії і рівень солоності, танули полярні льоди, через розчинення в ній вуглекислого газу сильно закислювалася вода. Деякі тварини змогли адаптуватися до таких змін, але інші, наприклад форамініфери, провалили «тест на міцність» і стали жертвами масового вимирання, що забрав до 50 відсотків їх видового різноманіття.

Не скрізь наслідки вимирання відчувалися однаково, і деякі місця Світового океану, такі як Мексиканська затока, постраждали порівняно мало. Група американських вчених вирішила з’ясувати причину. Для цього вони вивчили зразки стародавніх відкладень, зібрані під час буріння нафтових і газових свердловин.

У всіх зразках виявили скам’янілості радіолярій – планктонних мікроорганізмів, чий скелет зазвичай складається з кремнезему. Судячи з їх великої кількості, під час термічного максимуму ці крихти процвітали в водах затоки, тим часом багато інших частин Атлантичного океану стали практично непридатними для життя. Ймовірно, на їх виживанні позначилися річкові стоки, адже в Мексиканську затоку впадає Міссісіпі — одна з найбільш повноводних світових річок.

Але так було не завжди: приблизно за 20 мільйонів років до початку потепління почали підніматися Скелясті гори, що перенаправило русла річок у бік Мексиканської затоки. З ростом світових температур почали танути гірські льодовики, в результаті збільшився стік поживних речовин, а в гирлах річок затока виявилася буквально переповнена їжею для мікроскопічного планктону. Ймовірно, надходження прісної води послаблювало закислення морської, а завдяки зберіганню зв’язку з Атлантичним океаном рівень солоності не падав нижче критичних значень.

Деякі види радіолярій: достаток цих мікроорганізмів говорить про надлишок поживних речовин і нормальної солоності води / ©eurekalert.org

Особливий інтерес до питання про те, як морське життя пережило давнє глобальне потепління, викликає нинішня кліматична ситуація. Враховуючи, що в рік людство викидає в навколишнє середовище близько 10 мільярдів тонн вуглецю, ми можемо досягти рівня палеоцен-еоценового термічного максимуму всього за тисячу років.

Можливо, мешканці унікальних місць, подібних Мексиканській затоці, зможуть пережити чергове випробування. Але ось жителям іншої частини Світового океану може так не пощастити.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button