Земля

Оси, що розпізнають “обличчя” своїх товаришів, виявилися розумнішими побратимів

Міжнародна команда вчених зробила революційне відкриття щодо здатності паперових ос розпізнавати обличчя один одного і співпрацювати, припускаючи, що ці комахи володіють більш високими когнітивними здібностями, ніж вважалося раніше.

Image by Claudia from Pixabay

Розпізнавання обличчя часто пов’язане з еволюційними стратегіями співпраці: ідентифікація обличчя може полегшити соціальні взаємодії. Виявляється, ця здатність властива не тільки тваринам, а й комахам. Яскравим прикладом є Polistes fuscatus, поширений вид ос.

У 2021 році американські дослідники провели серію експериментів з цими осами, дійшовши висновку, що вони можуть розпізнавати обличчя один одного цілісним чином, подібно до людей. Це означає, що вони сприймають загальний образ своїх побратимів-ос, а не фокусуються на окремих частинах, таких як очі або ніс. Наприклад, спробуйте згадати форму носа або підборіддя друга. Не приділяючи особливої уваги цим деталям, складно запам’ятати їх окремо від усього обличчя.

Дослідники з Корнельського університету, Університету Брауна, Університету штату Айова (США), університету Ку Левен (Бельгія) та інших наукових організацій вивчали поведінку двох популяцій паперових ос – південної з Луїзіани, з більш однорідним зовнішнім виглядом (червоні візерунки на їх “мордочках”, які дуже схожі), і північний з Ітаки, з більш різноманітними чорно-жовтими “орнаментами” на “обличчях”. Незважаючи на приналежність до одного виду, ці популяції демонструють значні візуальні відмінності, як детально описано в журналі Current Biology.

Щоб глибше вивчити когнітивні здібності цих ос, вчені провели серію експериментів. У лабораторних умовах особини з різних популяцій були представлені один одному, і дослідники відзначили рівень спостережуваної агресії (паперові оси часто б’ються, огризаються, кусають і б’ють один одного при зустрічі). Спочатку оси спаровувалися з незнайомими особинами, потім відбувалися возз’єднання з раніше зустрінутими особинами, а потім знову з незнайомцями.

Було виявлено, що оси північної популяції були агресивними до невідомих комах, але теплішими до знайомих. І навпаки, їхні південні побратими ставилися до всіх особин однаково, не виявляючи жодних змін у поведінці, припускаючи, що вони не впізнавали тих, кого бачили раніше.

Виходячи з цих результатів, вчені дійшли висновку, що здатність розпізнавати інших особин робить ос більш вправними в управлінні своїми соціальними контактами, тим самим вказуючи на більший “інтелект” порівняно з тими, у кого відсутні такі навички. Автори дослідження вважають, що ці результати демонструють зв’язок між соціальною поведінкою та еволюцією когнітивних здібностей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button