Людина

Ознаки авітамінозу

Вітаміни необхідні для нормальної роботи всіх систем організму, тому їх недолік в значній мірі позначається на стані здоров’я людини. Потрібно знати ознаки авітамінозу, щоб вчасно його усунути.

Нестача вітамінів може проявляється у двох варіантах – гіповітаміноз і авітаміноз. Перший варіант являє собою знижений вміст вітамінів в організмі, другий – повна відсутність того чи іншого вітаміну в організмі. Ознаки авітамінозу залежать від того, якого саме вітаміну не вистачає. Однак існують загальні ознаки авітамінозів. До них можна віднести загальну слабкість, стомлюваність, зниження апетиту, порушення працездатності.

07-04-15-foto-600x400-1

Причини розвитку авітамінозів

Причиною виникнення дефіциту вітамінів може бути неправильне харчування. Наприклад, відсутність в раціоні фруктів, ягід і овочів призводить до недостатності в організмі вітамінів Р і С, при споживанні рафінованих продуктів (вироби з борошна вищих сортів, очищений рис) в організм надходить мало нікотинової кислоти, вітамінів B1, В2. Тривалий дефіцит повноцінних білків в організмі супроводжується недостатністю вітамінів А, С, В2, нікотинової, фолієвої кислот. Різке зниження поступлення в організм жирів викликає зменшення всмоктування з кишечника жиророзчинних вітамінів (A, D, E, K). При надмірному вживанні вуглеводів розвивається недостатність вітаміну В1.

Також причиною появи ознак авітамінозу та гіповітамінозу в зимово-весняний період є значне зниження кількості вітаміну С в фруктах і овочах, вітамінів А, D – в яйцях та молочних продуктах.

Поширена причина недостатнього надходження в організм вітамінів – це порушення правил кулінарної обробки і зберігання продуктів. Наприклад, холодна і теплова обробка овочів супроводжується повним руйнуванням вітаміну С.

Читайте також: Депресія — як з нею боротися

Ознаками авітамінозу можуть супроводжуватися різні захворювання, насамперед органів травлення.

Тривале застосування деяких лікарських засобів (протитуберкульозні препарати, сульфаніламіди, антибіотики) може викликати нестачу вітамінів в організмі.

Ознаки авітамінозу А

Нестача вітаміну А супроводжується порушенням процесів підтримки нормального стану клітин епітелію. Це виражається в появі сухості, дрібного лущення шкіри, поперечної смугастосты нігтів, сухості і ламкості волосся. Також можуть виникати ерозії на слизових оболонках, можливі кон’юнктивіти, блефарити і стоматити. Знижується продукція шлункового соку, що супроводжується порушенням травлення і всмоктування їжі. Для авітамінозу А характерне порушення сутінкового зору (так звана «куряча сліпота»), при якому утруднюється або втрачається здатність бачити в темряві. Також може розвиватися ксерофтальмыя – сухість кон’юнктиви і рогівки ока в результаті порушення сльозовиділення.

Зворотний бік нестачі вітамінів – їх надлишок – гіпервітаміноз. І проявляється він важче, і коригувати його складніше. Не слід забувати про індивідуальні реакція на чужорідні добавки, алергізації.

Ознаки авітамінозу В

[ads2] Авітаміноз B1 викликає хворобу Бері-Бері. Цей стан зазвичай виникає у людей, які харчуються тільки білим рисом. У сучасному суспільстві це захворювання зустрічається рідко. Вітамін В1 забезпечує нормальне протікання процесів жирового і вуглеводного обміну, тому його дефіцит призводить до накопичення піровиноградної кислоти в крові людини. Це викликає ураження нервової системи («суха бері-бері») і серцево-судинної системи («мокра бері-бері»). Характерні симптоми авітамінозу В1: погіршення апетиту, схильність до закрепів, нудота, парестезії (поколювання, оніміння) в ногах, біль у литкових м’язах під час ходьби, порушення сну, дратівливість, зниження чутливості в районі стоп, гомілок.

Дефіцит вітаміну В2 супроводжується ураженням слизової оболонки, а також шкіри губ. Характерні довго незагойні тріщини губ, стоматити. Основною причиною нестачі цього вітаміну є відсутність в раціоні харчування молочних продуктів.

Читайте також: Експерти попереджають: вітаміни в таблетках — це марна трата грошей

Авітаміноз В3 (або РР) викликає розвиток пелагри, що виявляється запальними захворюваннями шкіри, деменцією. Характерні такі ознаки: агресивність, чутливість шкіри до сонячних променів, дерматит, облисіння, набряки, запалення язика, безсоння, розгубленість, слабкість, параліч кінцівок, неврити, ураження серця.

  • Для авітамінозу В5 властиві болі в суглобах, судоми кінцівок, випадіння волосся, паралічі, ослаблення пам’яті і зору.
  • Авітаміноз В6 супроводжується головними болями, стомлюваністю, дерматитами та іншими шкірними захворюваннями, порушенням апетиту, пам’яті, уваги, розвитком анемії, ураженням судин.
  • Нестача вітаміну В7 проявляється ураженнями шкіри, зникненням апетиту, нудотою, набряком язику, м’язовими болями, млявістю, депресією.
  • Дефіцит вітаміну В9 викликає розвиток фолієво-дефіцитної анемії, а також порушення в розвитку спінальної трубки у ембріона.
  • Авітаміноз В12 провокує виникнення пернициозной анемії.

Ознаки авітамінозу С

Якщо в раціоні харчування тривалий час не вистачає вітаміну С, то виникає швидка стомлюваність, слабкість, больові відчуття в різних ділянках тіла, схильність до кровотеч, рихлість ясен, карієс. Гострий брак вітаміну С призводить до розвитку цинги, для якої характерна ламкість судин з появою кровоточивості ясен, крововиливів на шкірі. Також відзначаються зниження імунітету.

Ознаки авітамінозу D

В організмі людини вітамін D бере участь у регулюванні обмінних процесів фосфору і кальцію, що має велике значення для процесів росту, розвитку зубів у дітей. Симптоми авітамінозу D у дорослих: швидка стомлюваність, поганий сон, біль в кістках, м’язовий біль. Також розвивається карієс, знижується зір, пропадає апетит, зменшується маса тіла. У дітей нестача вітаміну D супроводжується розвитком рахіту. Ознаками рахіту є повільний ріст зубів, уповільнення заростання джерельця, деформація кінцівок, може збільшуватися в розмірах живіт. Піддатлива дитина може відставати у фізичному і психічному розвитку.

Натхнення: likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button