Людина

Дослідження показали, чому у жінок частіше зустрічаються аутоімунні захворювання

Х-хромосома, отримана від батька, збільшує для жінок ризик важковиліковних порушень в роботі імунної системи.

Фотографія Y – і Х-хромосом, зроблена за допомогою електронного мікроскопа / © Wired

Аутоімунні захворювання частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків. Причому в рази: наприклад, розсіяний склероз — у три рази частіше, вовчак — в дев’ять. В більш ранніх роботах розглядалася можливість зв’язку таких відмінностей з гормонами. Автори статті, опублікованій в Proceedings of the National Academy of Sciences, припустили, що справа може бути в роботі хромосом. Вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі перевірили на мишах теорію про те, що саме батьківська Х-хромосома, одержувана дівчатками, відповідальна за додаткові ризики аутоімунних захворювань.

Аутоімунні захворювання — велика група порушень. Вони мають різні симптоми, а об’єднує їх те, що імунна система організму, грубо кажучи, починає атакувати свого господаря. В результаті такого friendly fire розвиваються різні патологічні стани, запалення і руйнування тканин організму. Від хвороб цієї групи страждає не менше 5-7% всіх людей.

Як відомо, хлопчикам від батька дістається Y-, а дівчаткам — Х-хромосома. Оскільки дівчатка від матері також отримують Х-хромосому, то для запобігання дублюванню існує механізм деактивації Х-хромосоми. За допомогою метилювання ДНК блокується експресію певних генів. Завдяки цьому переважна більшість генів неактивної Х-хромосоми «спить». Проте близько 15% генів все ж можуть «обходити» захист, з-за чого у жінок більш активно експресуються гени Х, ніж у чоловіків. У свою чергу, механізми, які забезпечують функціонування всієї цієї системи, можуть негативно вплинути на загальну експресію деяких ознак. Серед них і ті, що забезпечують безперебійну роботу імунної системи. В результаті у жінок може формуватися прозапальна відповідь.

Автори статті в модельних експериментах на тваринах (мишах) виявили кластер з п’яти генів, пов’язаних з імунною системою на Х-хромосомі. Він був більш виражений у мишей-самців, ніж у самок. Проаналізувавши різницю в експресії генів, пов’язаних з імунною системою, у самців і самок, дослідники з’ясували, що Х-хромосома, інактивувавшись у самок, робила це не випадковим чином. Як правило, нею ставала та Х-хромосома, яка була передана від їх батьків.

Більш ранні дослідження показали, що додаткові Х-гени дають жінкам перевагу: у них більш сильна імунна відповідь. Як можна бачити, це не завжди тільки плюс.

Щоб зрозуміти, наскільки модель, що працює на мишах, застосовна до людей, знадобляться подальші дослідження. При всій складності, це може бути важливо, оскільки, за словами вчених, результати здатні привести до появи нових підходів у лікуванні.

«Якщо ви зможете знайти регулятори метилювання, які націлені на ці відмінності, ви зможете зменшити імунні реакції у жінок для лікування аутоімунних захворювань, — говорить невролог Ронда Воскухл. — Надалі, якщо розглядати як біологічну стать змінну при захворюваннях, це може призвести до нових стратегій терапії».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button