Людина

За рівень інтелекту людини відповідає 40 генів

Дослідники вже накопичили багато аргументів на користь думки про те, що гени визначають діапазон багатьох когнітивних функцій, у тому числі пов’язаних з фактором загального інтелекту. Хоча це питання довгий час було спірним, тепер з’явилися неспростовні докази.


Міжнародна команда фахівців повідомила про багатий “улов”: вона виявила 40 нових генів, пов’язаних з інтелектом людини. Вивчення цих генів допоможе нейробіологам і неврологам зрозуміти, як мозок людини розвиває ключові функції, пов’язані з мисленням.

Як відомо, підвищення рівня нашого IQ сприяє безліч факторів. Вплив генів у цьому випадку представляється вкрай незначним, проте саме вивчення цих генів має колосальні перспективи, говорять провідні автори роботи з Медичного центру Вільного університету Амстердама.

На їх думку, коли мова йде про фундаментальні основи людського інтелекту, гени відіграють найважливішу роль. Щоб це зрозуміти, команда проаналізувала геномні дані майже 80 тисяч людей – дорослих і дітей європейського походження, які не перебувають у родинних стосунках.

Дослідження проводилося з використанням двох різних форм генетичного аналізу. Перший був спрямований на пошук мутацій, другий порівнював самі гени. Ті, хто володів генами з нової “розумної” групи, мали рівень IQ в середньому на 20% вище в порівнянні з тими, у кого тих самих генів не було.
Оскільки у експертів не було повного набору вимірювань інтелекту учасників, вона вирішили перевірити себе, взявши в якості наближеної оцінки інтелекту рівень освіти. У результаті майже всі мутації, про яких йшла мова, вказали на зв’язок з інтелектом.

До речі, у списку генів, що відповідають за рівень IQ, виявилися знайомі неврологам гени, які відіграють роль у формуванні синапсу, що відповідають за керівництво аксонами нерва і нейронну диференціацію.
Серед “старих знайомих” присутній також ген FOXO3, який контролює деякі механізми клітинної активності і, як нещодавно з’ясувалося, пов’язаний із довголіттям. Мутації в цьому гені безпосередньо пов’язані з рівнем інтелекту.

Цікаво, що команда також виявила ряд інших взаємозв’язків між генами і факторами, що впливають на розвиток ожиріння, шизофренії, хвороби Альцгеймера і аутизму (в останньому випадку мова йде про ген Shank3, включення якого раніше допомогло усунути симптоми аутизму у гризунів).

Багато з генетичних варіацій, пов’язаних з високим IQ, також корелюють з іншими ознаками, такими як успіхи в школі, розмір голови в дитинстві і навіть успіх в боротьбі з тютюнопалінням.

Вчені мають намір продовжити дослідження, попереду найцікавіше: пошук причинно-наслідкових зв’язків і складання історії еволюції людського інтелекту з урахуванням нових даних.

До речі, всього “розумних” генів було знайдено 52, проте саме 40 з них виявилися новими в тому сенсі, що раніше не було відомо про їх безпосередній зв’язок з інтелектом.

Втім, як підкреслили автори роботи, наявність або відсутність цих генів навряд чи робить одну людину розумнішою або дурнішою в широкому сенсі цього слова. Набагато більшу роль грає пізнавальна здатність та інтерес до навчання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button