Екологія

Озоновий шар над Арктикою вже не відновиться – заважає газове забруднення

Озоновий шар над Арктикою відновлюється повільніше, ніж думали вчені. Виявилося, що причина набагато масштабніша.

Кліматологи опублікували результати дослідження озонових дір над Арктикою. Проблема не вирішиться в найближчі десятиліття, як припускали вчені ще кілька років тому.

Фото від anyaberkut

Озонову діру над Арктикою помітили в 1980-х роках, і за сорок років вона не затягнулася. Тоді головною причиною вважали вплив фреонів – сполук фтору, хлору і вуглецю. Фреони до 2010 використовувалися у виробництві холодильних установок, але з підписанням країнами ООН Монреальського протоколу, були заборонені.

Міжнародна група вчених опублікувала результати масштабного дослідження. Згідно з ними, втрата озону не припиниться протягом найближчих десятиліть, навіть після заборони на використання фреонів. До інших причин додалося глобальне потепління, яке знижує температуру повітря полярної воронки. Екстремальні температури в найбільшому циклоні Арктики ведуть до того, що всередині цієї воронки будуть формуватися перламутрові хмари з великим вмістом молекул фреонів. “Через холод з фреонів вивільняється хлор, що уповільнює відновлення озонового шару», – пояснив Росс Салавич професор Мерілендського університету і один з авторів дослідження.

Салавич та його колеги ще не повністю розуміють, як збільшення викидів парникових газів викликає надзвичайно низькі температури в стратосферному шарі полярної воронки. Парникові гази накопичують тепло ближче до поверхні Землі, через що охолоджуються верхні шари стратосфери, де розташований озоновий шар.

Для прогнозування була створена детальна кліматична модель Арктики. Також вчені проаналізували результати 53 кращих кліматичних моделей. Це допомогло зробити висновок, що відновлення озонового шару при нинішніх умовах трапиться ближче до кінця століття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button