Земля

Палеонтологи пояснили відродження життя після Великого вимирання

Палеонтологи з Каліфорнійського університету в Девісі (США) з’ясували, яким чином рептилії могли лише за три мільйони років «завоювати» океани, спорожнілі після глобального вимирання в кінці пермського періоду. Виявилося, що цьому могло сприяти відновлення циркуляції морських вод, випливає з опублікованого на сайті університету прес-релізу.

c752fdd36a8cd9fb7b8319223da5dc0f

Близько 250 мільйонів років тому глобальні зміни в кліматі планети, які, найімовірніше, були викликані могутніми вулканічними виверженнями, знищили 96 відсотків всіх морських видів істот. Проте вчені, вивчивши породи і скам’янілості, зібрані біля озера Чаоху в Китаї, виявили, що відновлення біосфери Землі зайняло не так багато часу в геологічних масштабах.

Палеонтологи знайшли скам’янілості найдавніших з відомих морських рептилій, чий вік сягає 248,81 мільйона років. Зокрема, були виявлені залишки іхтіозаврів і завроптеригій, чиї нащадки продовжували заселяти мезозойські моря в епоху динозаврів. Завроптеригії, наприклад, дали початок плезіозаврам і пліозаврам, які протрималися до закінчення крейдяного періоду.

Вчені також з’ясували, що під час і після масового вимирання хімічний склад океану зазнав значних змін. На межі пермського і тріасового періодів припинилося вертикальне перемішування шарів води, в результаті чого виникла нестача розчиненого кисню. Однак перші морські рептилії з’являються майже відразу ж після повернення нормальної океанічної циркуляції, яка, мабуть, сприяла швидкому відновленню морських екосистем. Інтенсивне перемішування морських вод могло винести на поверхню поживні речовини, які стали кормом для істот, які перебували в самому низу харчового ланцюга і служили, в свою чергу, обідом для великих хижаків.

Велике пермське вимирання є одним з п’яти масових вимирань, яке призвело до загибелі не тільки морських істот, але і 70 відсотків сухопутних видів хребетних за проміжок часу приблизно в 60 тисяч років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button