Земля

Загибель найбільшого в світі антарктичного айсберга відстежили зі супутників (фото)

За три з половиною роки айсберг розколовся і розтанув, залишивши слід в океанському середовищі, особливо поблизу віддаленого острова Південна Джорджія. Результати дослідження опубліковані в журналі Remote Sensing of Environment.

У липні 2017 року айсберг А – 68 відколовся від шельфового льодовика Ларсена з уздовж східного узбережжя Антарктичного півострова. У той час це був найбільший айсберг у світі і шостий за величиною крижаний масив за 30 років спостережень. Його площа становила майже 5 800 км.кв, що приблизно дорівнює розміру штату Делавер.

За три з половиною роки айсберг розколовся і розтанув, залишивши слід в океанському середовищі, особливо поблизу віддаленого острова Південна Джорджія.

“Айсберги – це джерело холодної прісної води і поживних речовин в Південному океані. Однак, де і скільки „вмісту“ айсберга вивільняється, не дуже добре вивчено і поки не включено в моделі океану, особливо для найбільших айсбергів”, – пояснює Енн Браакманн-Фолгманн, докторант Університету Лідса.

Надано: Земна обсерваторія НАСА

Браакманн-Фольгманн і його колеги вирішили скласти карту подорожі A-68А. Нову назву він отримав після того, як від масиву відкололися кілька шматків. Дослідники використовували супутникові дані, щоб задокументувати зміни товщини, площі, обсягу та маси айсберга з моменту, коли він відколовся від шельфового льодовика в липні 2017 року і поки він не почав швидко розпадатися в січні 2021 року.

Надано: Земна обсерваторія НАСА

На наведених вище картах показано, де і коли айсберг стоншувався в міру того, як дрейфував на північ з моря Венделла в море Скоша, а також товщина крижаного масиву. У міру того як айсберг дрейфував на північ, він стикався з більш високими температурами повітря і води, що прискорювало танення. До січня 2021 року, коли айсберг наблизився до Південної Джорджії, його середня товщина зменшилася до 168 метрів.

Близько 85% айсберга знаходиться нижче поверхні води, що ускладнює вимірювання. Однак для складання карт вчені використовували дані з супутника НАСА Ice, Cloud і Land Elevation Satellite 2 (ICESat-2) і CryoSat-2 Європейського космічного агентства. Ці лазерний і радіолокаційний висотоміри відповідно допомагають з’ясувати відстань від супутника до поверхні айсберга і до поверхні. море. Різниця між цими вимірами відома як “надводний борт” айсберга – висота льоду, що піднімається над водою. Потім вчені можуть перетворити цю висоту в товщину, враховуючи щільність масиву, шару снігу нагорі і навколишньої морської води.

Дослідження показали, що пік танення припав на Південну Джорджію, де, за оцінками вчених, за три місяці в океан потрапило 152 млрд тонн прісної води — це еквівалентно 61 млн Олімпійських басейнів. Експерти досі досліджують вплив всієї цієї прісної води на властивості місцевого океану.

Інші втрати льоду сталися, коли від бортів айсберга відкололися великі шматки. Стоншення, і фрагментація збільшувалися в міру того, як масив дрейфував на північ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button