Земля

Як врятувати клімат за допомогою штучних мікроорганізмів

Все більш помітні проблеми, викликані кліматичними змінами, потребують вирішення. Біологи пропонують «допомогти природі» – вивести, штучно, мікроскопічні організми, які зроблять всю необхідну роботу самі. Тобто поглинуть накопичений в атмосфері зайвий вуглець, який якраз і викликає парниковий ефект, а значить, і глобальне потепління. Два таких варіанти недавно запропонували Рікард Соле (Ricard Sole) і його колеги з лабораторії ICREA-Complex Systems Lab в Барселоні (Іспанія). Про це розповідає журнал MIT Technology Review.

07-04-15-foto-600x338-1

У першому варіанті просто потрібно зробити так, щоб створені організми потребували певної їжі, кількість якої обмежена. Хорошим вибором, кажуть іспанські вчені, може бути пластикове сміття, якого щорічно потрапляє в океан близько 8 млн тонн. Правда, при цьому кількість реально спостережуваного сміття в океані менше очікуваного – тобто, мабуть, якісь бактерії вже навчилися його переробляти. Одним словом, ідея перспективна.

Другий варіант складніший. Відповідно до нього, синтетичні мікроорганізми пропонується пов’язати жорсткими двосторонніми симбіотичними відносинами з якими-небудь іншими організмами, так, щоб ті не могли обійтися один без одного. Наприклад, можна створити бактерії, які будуть виділяти білки, що затримують воду в грунті. Завдяки цьому в посушливих місцях зможуть рости рослини, на коренях яких, у свою чергу, будуть жити ці бактерії.

При сучасному рівні розвитку науки ця ідея вже цілком здійсненна. Але є одне “але”: експерти побоюються, що ці «ліки» можуть стати гірше «хвороби». Класичний приклад – Австралія, куди в середині XIX ст. завезли кроликів і які стали там справжнім лихом (війни з кроликами тривають на Зеленому континенті досі). Інакше кажучи, такі синтетичні організми можуть надмірно розмножитися, і неясно, чи зможемо ми їх зупинити, перш ніж вони «пристосують» навколишнє середовище під себе. Або ці мікроорганізми- «рятівники» можуть – теоретично – запустити в біосфері механізми компенсації, які, навпаки, прискорять зміни клімату в кілька разів.

Читайте також: 

Загалом, багато експертів дивляться з деякою насторогою на ці пропозиції. Вони вказують на те, що бактерії, безпечні в перших поколіннях, потім можуть еволюціонувати і все ж вийти з-під контролю. Так що пошук шляхів вирішення кліматичної проблеми триває. Головне, щоб це рішення було знайдено, поки наслідки зміни клімату не зайдуть надто далеко.

Зміни клімату на нашій планеті вже призводить до небезпечних наслідків, наприклад, таким, як загибель дерев у басейні Амазонки і збільшення кількості посух в різних точках земної кулі. У перспективі наслідки можуть бути ще страшнішими, аж до нових кровопролитних воєнних конфліктів в рамках боротьби за базові ресурси, в першу чергу, воду. Щоб зупинити глобальні зміни клімату, вчені подумують про тераформування, тобто про перенастроювання всієї нашої планети з тим, щоб клімат на ній став трохи холоднішим – наприклад, щоб більше сонячних променів відбивалося і відлітало в космос, а не залишалося в атмосфері і не нагрівало її. На тлі цих гігантських проектів ідея щодо синтетичних організмів спокуслива своєї порівняльною дешевизною – і лякає безконтрольними наслідками.

Натхнення: scientificrussia.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button