Здоров'я

Паразит, який живиться мозком людини

Під час купання погожим літнім днем в будь-якій точці земної кулі ви ризикуєте зустріти їх — паразитів, які не проти поласувати клітинами вашого власного мозку.


В останні роки у світі виникає все більше і більше водойм штучного походження: в літній час рукотворні ставки стають справжнім місцем паломництва для відпочиваючих і туристів. Зрозуміло, там, де безліч людей вступають в контакт з водою, завжди є ризик підхопити ту чи іншу бактеріальну інфекцію. Але навіть у тому випадку, якщо водойма вважається «безпечним», розслаблятися не варто — відсутність конкурентів навіть у чистій на вигляд воді починають розмножуватися небезпечні паразити.

Глобальне потепління

Паразит, питающийся мозгом человека

Природі не відмовиш у почутті гумору: мозковий паразит «посміхається» нам фірмовою посмішкою Джокера

Із збільшенням рівня глобального потепління і нагріванням верхніх шарів океанічних вод, мікроорганізми, що живуть в них, з кожним роком нарощують темпи розмноження. Екологи вже звертали увагу світової громадськості на те, що в теплішій воді фітопланктон, яким живляться риби, стає більш токсичним, чого кількість харчових отруєнь від морепродуктів по всьому світу постійно зростає. Але це далеко не найголовніша небезпека: нагрівання води також спровокувало небувале збільшення чисельності термофільних (люблять тепло) бактерій.

Серед своїх родичів особливо виділяється амеба Naegleria fowleri. Вона зустрічається в прісноводних водоймах з усього світу: через чутливості до рівня pH вона, на відміну від багатьох інших амеб, не виживає в солоній воді. Крихітний організм здатний витримувати нагрівання до 45оС, так що його середовищем існування стають літні водойми, в яких взагалі відсутні досить великі хижаки, що представляють для амеби загрозу.

Мозковий паразит

Паразит, питающийся мозгом человекаNaegleria fowleri під мікроскопом

Чому ж так небезпечно це істота? Разом зі струмом води вона потрапляє в носовий канал людини і звідти за допомогою нюхового нерва переповзає в головний мозок, де і поширюється по всіх його відділах.

Локалізуючись навколо кровоносних судин, Naegleria fowleri починає активно розмножуватися і поїдати судинний епітелій і клітини мозкової речовини, що призводить до крововиливів, некрозу тканин і викликає захворювання, відоме як амебний менінгоенцефаліт. В процесі розмноження амеба виділяє спеціальне білкове з’єднання, яке прискорює розпад навіть здорових клітин.

У відповідь на знищення тканин імунна система відправляє до уражених ділянок величезну кількість імунних клітин. Подібна відповідь погіршує і без того важку картину, викликаючи масові запальні реакції і провокуючи набряк. В процесі захворювання людина страждає від сильних головних болів, епілептичних припадків, галюцинацій і, з високою ймовірністю, сліпне. В результаті, людина гине або від обширного некрозу, або від набряку мозку, викликаного його власною імунною системою.

Висновок

Щоб запобігти потраплянню паразита в організм, досить просто вибирати перевірені водойми, які дезінфікують з дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Незважаючи на те, що в світі існують препарати для лікування амебного енцефаліту, вони далеко не завжди можуть гарантувати одужання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button