Земля

Переносники тропічних лихоманок вже в Європі

Вчені попереджають: є ризик, що в найближчі десятиліття комарі — переносники лихоманки денге, чікунгуньї, Зіку та інших небезпечних тропічних інфекцій доберуться до Південної та Східної Європи, Північної Америки. Це, в свою чергу, викличе епідемію рідкісних хвороб. А виною всьому — глобальне потепління.

Між людиною і твариною

У 2015 році британські та американські дослідники перевірили, як самки комарів вибирають передбачувану жертву. Кілька десятків комах помістили у спеціальний пристрій — камеру з двома сполученими з нею тунелями. В них одночасно просували руки дві людини, після чого заслінки відкривали, і комарі летіли на до здобичі.

Виявилося, якщо в експерименті беруть участь генетично ідентичні близнюки, то комахи розподіляються між двома добровольцями рівномірно. Але у випадку з різнояйцевими двійнятами — у них ДНК збігається лише на 50 відсотків — основна частина комарів спрямовувалася лише до одного.

Автори роботи припустили: на вибір комах впливає набір генів, який дістався людині при народженні. Яких саме — невідомо, швидше за все речовини, які приваблюють або відлякують комарів.

Втім, багато що залежить і від самих комарів. Не всі представники підвиду Aedes aegypti — а саме їх вчені використовували в експериментах з близнюками і двійнятами — харчуються виключно людською кров’ю.

Дослідники з Прінстонського університету (США) зібрали яйця Aedes aegypti в 27 точках по всій Африці південніше Сахари — і в густонаселених містах, і там, де жителів зовсім небагато. Потім виростили дорослих комарів та відібрали виключно самок: харчуються кров’ю жіночі особини, чоловічим достатньо соку рослин. А далі повторили експеримент 2015 року, тільки роль близнюка виконувала морська свинка: в один тунель помістили людську руку, а в другій — гризуна. Несподівано, але більшість комах воліли тварину.

Решта — представники кількох західноафриканських популяцій — явних пристрастей не продемонстрували. Цікаво, що вибір співвідносився з чисельністю людей, що живуть в радіусі 20 кілометрів від місця збору яєць. Міським комарам на відміну від сільських побратимів більше припала до смаку людська кров.

Крім того, руку добровольця частіше вибирали особини, яких вивели з яєць, зібраних в посушливій місцевості, де кількість опадів сильно залежить від пори року. Дослідники припустили: швидше за все, п’ять-десять тисяч років тому саме несприятливий клімат змусив комарів селитися поблизу людського житла, адже там завжди є вода, що збільшує шанси на розмноження. А кров Homo sapiens — по всій видимості, додатковий бонус.

Тому і сьогодні більшість комарів все-таки воліють кров тварини. Проте вчені попереджають, що вже до 2050 року популяції цих комах в різних куточках Африки перейдуть виключно на «людський» раціон. А значить, небезпечні інфекції будуть поширюватися швидше.

Лихоманка по-європейськи

Інтерес вчених саме до Aedes aegypti — його ще називають жовтолихоманним комаром — зрозумілий: це переносник денге, чікунгуньї, вірусу Зіка і жовтої лихоманки. Батьківщина комахи — Африка. Сьогодні воно живе у всіх тропічних регіонах, але, судячи за прогнозами фахівців, незабаром піде в наступ на північ.

Так, у квітні минулого року на Конгресі з клінічної мікробіології та інфекційних захворювань експерти попереджали: з-за глобального потепління тропічні хвороби з’являться у багатьох країнах Європи. А вже в серпні фахівці Європейського центру з попередження та контролю захворювань зафіксували три випадки зараження вірусом Зіку у Франції: мова йшла про інфікування через укус комара в районі міста Йер.

Ці дані наводяться з 1 січня 2007 року по 13 квітня 2016 року в новій доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Дослідники припустили, що головний підозрюваний Aedes aegypti до Франції все-таки не дістався. Винуватцем оголосили його далекого родича — тигрового комара Aedes albopictus: він теж переносить вірус Зіку. Комаха живе на півдні Європи, але, як вважають американські вчені, у найближчі 30 років заселить більш північні регіони. Фахівці не виключають, що до 2050 року Європу і Північну Америку може облюбувати і жовтолихоманний комар Aedes aegypti.

До таких же висновків схиляються експерти з Університету Ліверпуля. За їх оцінками, глобальне потепління в найближчі десятиліття може спровокувати спалах лихоманки Зіку у країнах Східної Європи.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»