Екологія

Занадто теплі води змушують риб мігрувати на північ

Коли теплі води заповнюють той чи інший район океану, морським тваринам доводиться пропливати тисячі кілометрів, щоб знайти прохолодний куточок, з’ясували вчені.

Подібна міграція серед риб, китів або черепах заважає стежити за збереженням їх популяції і шкодить промислу. «Щоб контролювати ці види, ми повинні розуміти, де вони знаходяться», – каже океанограф Майкл Джейкокс з Національного управління океанографії і атмосфери в Монтереї (Каліфорнія, США).

Морські теплові хвилі, які наганяє течія мінімум п’яти днів в той чи інший район океану, стали відбуватися все частіше за останнє сторіччя. «Ми знаємо, що ці хвилі мають величезний вплив на екосистему», – каже Джейкокс. Наприклад, дослідники з’ясували, що саме вони знебарвлюють корали і завдають шкоди водоростям. Але їх вплив на риб та інших морських тварин тільки починає вивчатися.

«Ми виявляли деякі види, далеко на північ від традиційних жител»,
– каже Джейкокс. Наприклад, в 2015 році теплові хвилі змусили акул-молотів, які зазвичай тримаються недалеко від тропіків (південь Каліфорнії і узбережжя Мексики), піти на сотні кілометрів на північ.

Щоб зрозуміти, як далеко мешканцям океану припадає мігрувати, щоб врятуватися від спеки, Джейкокс і його колеги порівняли температури в різних районах світового океану. По-перше, вони вивчили температуру поверхні океану в період з 1982 по 2019 роки. Потім вони визначили, коли в цей же час з’являлися теплові хвилі. І, нарешті, вони вирахували, як далеко доводилося плисти в пошуках прохолоди морським мешканцям. Цю відстань вчені назвали «тепловим зміщенням».

У деяких районах відзначаються значні перепади температур і тваринам не доводиться далеко відпливати від місць проживання, щоб охолодитися. Мешканцям же тропічних вод, де температура океану більш однорідна, доводилося долати тисячі кілометрів, щоб врятуватися від спеки.

Прогнозувати міграцію морських тварин через теплові хвилі стає все складніше. Це пов’язано з тим, що протягом найближчих десятиліть зміна клімату, як очікується, викличе не тільки більше теплових хвиль, а й спровокує потепління всього світового океану. Крім того, швидкість потепління в різних районах буде відрізнятися. В результаті теплове зміщення збільшитися, зазначає морський еколог Марк Пейн з Технічного університету Данії в Копенгагені.

«Ми можемо зрозуміти, як нам потрібно адаптуватися», – говорить про цінність дослідження теплових хвиль морський еколог Малин Пінські з Університету Рутгерса в Нью-Брансвік (Нью-Джерсі, США), який не приймав в ньому участі.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button