Земля

Земля сформувалася набагато швидше, ніж ми думали

Що вченим відомо про формування Сонячної системи і зокрема нашої планети? Вважається, що Сонячна система сформувалася шляхом гравітаційного стиснення газопилової хмари приблизно 4,57 млрд років тому, а на формування Землі знадобилося 10-20 мільйонів років. Проте дослідники з Центру утворення зірок і планет StarPlan, прийшли до висновку про те, що Земля утворилася всього за п’ять мільйонів років — а це надзвичайно швидко в астрономічних масштабах. Отримані результати порушують загальноприйняту теорію про те, що наша планета виникла внаслідок випадкових зіткнень між все більш великими планетарними тілами протягом декількох десятків мільйонів років. Дослідження опубліковане в журналі Science Advances.

Земля сформировалась намного быстрее чем мы думали

Альтернативна теорія

Результати дослідження підтверджують більш пізню альтернативну теорію утворення планет за допомогою накопичення космічного пилу. Так, у двадцять першому столітті ми досі не можемо з упевненістю сказати, як саме утворюються планети. Вчені вважають, що безліч крихітних пилових частинок злипаються в єдине ціле поступово формуючи планету. Потім, коли об’єкт збільшується в розмірах, збільшується і його гравітаційна сила, після чого прото-планета починає залучати інші небесні об’єкти і тіла. Це, своєю чергою, призводить до зіткнень і збільшення маси прото-планети. Так відбувається до тих пір, поки небесне тіло остаточно не стане планетою.

Дослідники переконані, що той факт, що Земля утворилася швидше, ніж вважалося раніше, може багато розповісти про те, як формуються інші світи за межами нашої Сонячної системи.

Ізотопи заліза

Як було сказано вище, дослідники вважали, що наша планета формувалася десятки мільйонів років. Але ізотопи заліза в мантії Землі передбачають зворотне. Річ у тім, що вчені провели найточніші вимірювання ізотопів заліза на сьогодні і, вивчаючи ізотопну суміш металевого елемента в різних метеоритах, виявили тільки один тип метеоритного матеріалу з земним складом — так звані хондрити CI. Цікаво і те, що склад хондриту CI схожий зі складом Сонячної системи в цілому. Також дослідники підрахували, що чорне ядро прото-Землі сформувалася приблизно в той же період.

Земля сформировалась намного быстрее чем мы думали

Так виглядав Марс в далекому минулому

Той факт, що склад нашої планети зіставимо тільки з хондритами CI, передбачає іншу модель утворення Землі: крихітні частинки космічного пилу дозволили планеті сформуватися швидше, ніж шляхом нагромадження великих порід — то є постійними зіткненнями з іншими небесними тілами. Всього за п’ять мільйонів років утворилося ядро планети, що поглинає раннє залізо. Коли Сонячна система охолола, після перших сотень тисяч років, частинки космічного пилу змогли мігрувати всередину системи, туди, де формувалася Земля.

Це відкриття, безумовно, свідчить про те, що планети можуть формуватися по-різному, а значить і за межами нашого космічного будинку можуть існувати різні кам’янисті світи, які утворилися також як і наша оселя.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button