Поради

Перші дії при укусі змії

В останні кілька років змій розвелося безліч. Що стало тому причиною – невідомо, але факт залишається фактом – гидких тварюк тепер достатньо навіть там, де раніше їх не було.

Первые действия при укусе змеи

Питання про укуси змій актуальне, як ніколи. Постраждалих від отрути змій дуже багато. І, на жаль, навіть назріла проблема не може змусити людей ознайомитись з правилами першої допомоги в таких випадках. А тут потрібна обережність і певна послідовність. Інакше можна не тільки не врятувати, але і прискорити процес всмоктування отрути своїми невмілими діями. Незнання елементарних правил може коштувати комусь життя.

[ads2] Ознаками дії отрути вважаються слабкість, запаморочення, блідість шкірних покривів, нудота і блювота. Людина, котру вкусила змія, може втратити свідомість, причому часто це відбувається не стільки від дії отрути, скільки від шоку. Пульс прощупується слабкий, але частий, артеріальний тиск стає низьким.

Відразу після укусу з’являється слабка біль і деяке печіння, відзначається почервоніння і набряк тканин.

Допомога потерпілому від змії починається з відсмоктування отрути з ранки. Відсмоктувати отруту треба швидко, часто випльовуючи її – ця дія допоможе знизити концентрацію отрути майже на 50% і врятує життя людині. Обов’язкова умова при відсмоктуванні – це відсутність навіть маленьких ранок на губах та у ротовій порожнині, а також карієсу, у того, хто збирається це робити.

Найзручніше відсмоктувати отрути медичною банкою, а якщо її немає – звичайною чаркою або склянкою. Для цього з порожнини виганяють повітря палаючим сірником, і прикладають краями до рани.

Відсмоктати отруту можна так само молоковідсосом або гумовою грушею, але такий спосіб малоймовірний – потрібні предмети навряд чи опиняться під рукою в цей момент. Хіба що прихопити їх заздалегідь.

Відсмоктування отрути повинно тривати 15-20 хвилин. Якщо приступити до цього відразу після укусу, протягом перших 6 хвилин, то інтоксикація знизиться на 75%. Після відсмоктування ранку потрібно обробити зеленкою або йодом.

Тому, кого вкусила змія, потрібне рясне пиття – вода, чай, кава або бульйон. Це допоможе «вимити» отруту з кровоносної системи і знизить її концентрацію. Ні в якому разі не можна давати потерпілому алкоголь, але гарячу каву і міцний чай – обов’язково.

Прагнення перетягнути уражену частину тіла джгутом, свідомо невірно. Цього робити не можна, так само як і припікати укус порохом, киплячим маслом, оцтом, якими-небудь кислотами і лугами. Це не затримає зміїну отруту, а навпаки – сприяє її швидкому поширенню по організму. Крім того, подібні дії можуть спровокувати ускладнення – виникнення некрозів (омертвіння тканин), виразок, гангренозних процесів.

Вище зміїного укусу можна накласти пов’язку, що давить, щоб запобігти рух крові до серця і мозку. Але ні в якому разі не тугий джгут.

Потерпілому можна дати якесь заспокійливе, щоб попередити зайве хвилювання і паніку. У разі, якщо у людини наростає задишка, слабшає пульс, порушується серцева діяльність, необхідно вводити камфору, кофеїн і кордіамін звичайним способом.

Обов’язковим є введення під шкіру або в вену гепарину (5000-10000 ОД), а також антиалергічних препаратів – гідрокортизону ацетату суспензію необхідно колоти внутрішньом’язово по 150-200 мг на добу.

Якщо укус змії припав на кінцівку, то її необхідно знерухомити, наклавши на неї шину або лангетку. Руку фіксують на пов’язці в зігнутому положенні, ногу прибинтовують до здорової ноги. Перевірити, чи правильно накладена пов’язка, легко – якщо все вірно, то ранка буде кровити, пульс прощупуватися, а вени набухнуть. Транспортування хворого повинне здійснюватися тільки в лежачому положенні.

При укусах змій необхідно застосовувати специфічну протизміїну сироватку, яка буває декількох видів. Полівалентна застосовується тоді, коли вид змії не встановлений, «Антигюрза» потрібна при укусі будь-якого виду гадюки. Існують ще сироватка «Антикобра» і «Антиефа», назва яких говорять самі за себе. Вводити сироватку необхідно протягом 30 хвилин після укусу. І тут, звичайно, потрібно допомога фахівця. Тому, необхідно якомога швидше викликати швидку допомогу або транспортувати постраждалого в лікарню самостійно. Якщо сироватки немає, то роблять новокаїнову блокаду.

Найбільш небезпечним вважається укус в голову або шию, так як отрута може вразити нервову систему і паралізувати дихальний центр, що спричинить за собою летальний результат.

Якщо протягом 20-30 хвилин після укусу змії не відбувається ніяких змін у самопочутті постраждалого, і він не скаржиться на головний біль, слабкість та сухість у роті, то змія була не отруйною.

Вирушаючи на відпочинок в ліс або на пляж, необхідно дотримуватися обережності. Змії, як правило, не нападають першими, якщо їх не чіпати. Вкусити вони можуть, якщо їх потривожили – зачепили або наступили. Тому, краще зайвий раз подивитися під ноги і тим самим запобігти біді.

Натхнення: www.kakprosto.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button