Здоров'я

Перші ліки від старості готові до випробувань на людях

Лікарі Клініки Мейо і Дослідного інституту Скріппс повідомили про готовність до клінічних випробувань першого препарату, основна дія якого полягає у збільшенні тривалості життя.

Гіпотеза про продовження життя відносно нова для офіційної науки. Згідно їй, фундаментальні механізми старіння допомагають лікувати або уповільнювати розвиток таких старечих захворювань, як діабет 2-го типу, остеопороз і різні форми раку. Її основна ідея полягає в збільшенні терміну «здорового життя»: періоду, в якому людина зберігає активність і працездатність. Несвідомо, однак, розуміється, що так можна відтермінувати й саму старість.

Деякі лікарські препарати, метформін або рапаміцин, можуть мати побічний ефект у вигляді подовження молодості, але споконвічне їхнє завдання полягає в іншому: лікувати діабет або запобігати відторгненню імплантованих тканин, відповідно. Розроблений в Клініці Мейо сенолітик — перший клас препаратів, створений в першу чергу для боротьби зі старістю.

Сенолітик впливає на механізм клітинного старіння. Зазвичай клітини вмирають «природною смертю», в процесі апоптозу. При старінні клітка «зомбіфіцується»: не ділиться і не робить нічого корисного, тільки виділяє речовини, що викликають запалення та порушують функціонування здорових клітин, розташованих по сусідству. Чому деякі клітини впадають в цей стан — не до кінця зрозуміло, але, за однією з теорій, це захисний механізм, що запобігає їх перетворення в пухлину.

«Ми повинні націоналізувати Google, Facebook і Amazon»

Підвищений рівень старих клітин призводить до проблем зі здоров’ям — проблем зі серцем, остеопорозом, загальної слабкості і навіть раку. Новий препарат сенолітик впливає на ген, який змушує старі клітини померти, причому робить це без шкоди для сусідніх здорових клітин.

В експерименті на мишах, лапи яких піддали опроміненню, щоб симулювати ефект старіння, прийом сенолітика привів до повернення рухових функцій, і цей ефект тривав 7 місяців. На думку дослідників, цей препарат володіє достатнім потенціалом, щоб можна було рекомендувати проведення клінічних випробувань, пише Quartz.

«Якщо те, що було досягнуто в доклінічних дослідженнях на тваринах, може бути досягнуто на людині, — пишуть вони, — стане можливим позбавити від дисфункції навіть ослаблених пацієнтів, які страждають від численних захворювань, яких досі не бралися лікувати».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button