Технології

Перспективи розвитку безпілотних дронів

Якщо ви думаєте, що безпілотні дрони сьогоднішнього дня цікаві, ви ще нічого не бачили. Незважаючи на свою оманливу просту ці машини обіцяють змінити світ майбутнього. Не дарма Массачусетський технологічний інститут включив їх до списку десяти найбільш багатообіцяючих технологій сьогоднішнього дня.

foto_cikavosti_17.08.2014-014

Що робить сьогоднішніх дронов можливими? Вкладення в мільярди доларів, які ми спостерігали між 1980 і 2010 роками, – ось що зробило дронів можливими. Відзначимо чотири зони:

1. GPS. В 1981 року перший комерційний передавач GPS важив 15 кілограм і коштував більше 100 тисяч доларів. Сьогодні GPS – це 0,3-грамовий чіп вартістю менше 5 доларів.

2. IMU. Інерціальний вимірювальний блок (IMU) вимірює швидкість, орієнтацію і прискорення дрона. У 1960-х роках IMU (розроблений для програми «Аполлон») важив більше 15 кілограм і коштував мільйони. Сьогодні це пара чіпів вартістю 1 долар у вашому телефоні.

3. Цифрові камери. У 1976 році перша цифрова камера Kodak знімала з роздільною здатністю 0,1 мегапікселя, важила кілограм і коштувала більше 10 000 доларів. Сьогоднішні цифрові камери в мільярд разів краще (дозвіл краще в 1000 разів, вони менш в 1000 разів, дешевші 100 разів).

4. Комп’ютери та бездротові комунікації Wi-Fi, Bluetooth. Ну, тут без питань. Комп’ютери та бездротові технології стали в мільярд разів краще з 1980 року.

Сніговий покрив на льодах Арктичного моря став тоншим на 30-50 відсотків.

Читайте також: Американські військові розробляють кишенькових дронів (відео)

10 сфер, в яких використовуються сучасні дрони

1. Сільське господарство. Дрони збирають дані про культури і врожаї в режимі реального часу. Обсяг ринку оцінюється в 3 мільярди доларів рік.

2. Енергія. Енергетичні компанії оглядають кілометри водопроводів і нафтопроводів за допомогою автономних дронів.

3. Нерухомість та будівництво. Дрони фотографують і рекламують нерухомість, від полів для гольфу до хмарочосів; також вони спостерігають за процесом спорудження.

4. Швидке реагування та аварійні служби. Дрони допомагають при пошуку і рятувальних операціях, починаючи від лісових пожеж і закінчуючи пошуком людей, похованих під снігом, з допомогою інфрачервоних датчиків.

5. Новини. Можна швидко і безпечно розгорнути дронів для висвітлення важливих катастрофічних або військових зон.

6. Доставка харчування і посилок. Різноманітні компанії, включаючи Amazon, планують розгорнути мережі безпілотних дронів для доставки їжі, медикаментів і просто посилок по всьому світу.

7. Фотографія і кінематограф. З допомогою дронів можна легко і дешево робити знімки з висоти і під різними кутами.

8. Наукові дослідження. Дрони можуть дістатися всюди, враховуючи морських левів на Алясці і перевірити пересування стад в африканських саванах.

9. Правопорядок. Дрони можуть бути використані в надзвичайних ситуаціях, при розмінуванні або затриманні злочинців.

10. Розваги. Дрони – це і просто цікаво.

Читайте також: 10 технологічних проблем, вирішення яких може принести мільярди

Що далі? Що станеться в наступні 10 років, коли дрони стануть в 1000 раз кращими? Або через 30 років, коли вони будуть в мільярд разів краще? На що вони будуть схожі? Ось кілька тем для роздумів.

Розумні та автономні. Дрони будуть володіти власним мисленням. Завдяки системам штучного інтелекту вони самостійно будуть думати, робити, літати, уникати, шукати, знаходити, бачити і транслювати.

Мікроскопічні і дешеві. Подумайте про дронів розміром з муху, які посилають вам відео у форматі HD. Подумайте про рої дронів, сотні їх, коли втрата навіть половини вашого роя не буде мати значення, тому що є ще сто, щоб замінити їх. Скільки вони будуть коштувати? Не здивуємося, якщо ціни впадуть до 1 долара за штуку.

Кращі застосування для дронов в майбутньому

1. Запилення. Уявіть штучних бджіл – дронів, запиляючих рослини.

2. Особиста безпека. В майбутньому ваші діти можуть бути оточені флотилією мініатюрних дронів, які супроводжують їх до школи і оберігають в разі чого.

3. Спортивна зйомка. Уявіть сотню мініатюрних дронів з камерами, супроводжуючих лижний спуск і фіксують під кожним можливим кутом відео в режимі реального часу.

4. Вивчення астероїдів і планетарна наука. У космічних масштабах компанія Planetary Resources будує ARKYD 300 – космічний ефективний безпілотник, що летить зі швидкістю 5 км/год. Компанія планує відправити флот з чотирьох-шести дронів A300 (з бортовими датчиками) у віддалені місця типу астероїдів або супутників Марса.

5. Медичні дрони для тіла. На мікроскопічному рівні кожен з нас буде мати дрона, який подорожуючи по нашому тілі з метою моніторингу і ремонту.

6. Висотні атмосферні супутники. Як ви знаєте, Google нещодавно оголошувала про Project Loon, згідно з яким по всьому світу повинна бути розгорнута мережа стратосферних повітряних куль, а потім придбала Titan Aerospace для будівництва повітряних дронів на сонячній енергії. Обидва проекти можуть укутати планету ковдрою з дронів, які надають дешевий і повсюдний Інтернет.

7. Повсюдне спостереження. У поєднанні з технологіями розпізнавання осіб і камерами високого дозволу, дрони будуть знати, де знаходиться кожен із нас. Прощай, конфіденційність! Але здрастуй, відкрита інформація!

8. Військова справа і боротьба з тероризмом. Слід очікувати значного збільшення військових застосувань безпілотних літаків у зонах військових дій і навіть у вас на задньому дворі. Які проблеми? Стати дронам повсюдними заважають не стільки технічні проблеми, скільки соціально-політичні. Є побоювання з приводу конфіденційності і шпигунства, втручання в зону дії літаків і вертольотів, пособництва незаконної діяльності, безпеки і потенційних падінь, шуму та заповнення неба, грабежів і комерційного використання.

Читайте також: Літаки-розвідники XXI століття

Ще кілька важливих сфер

Крім всього описаного вище, безпілотники представляють цікаву перспективу використання у трьох важливих технологічних сферах.

1. Інтернет всього. Дрони будуть ключовою частиною нашого майбутнього трильйона датчиків, будуть транспортувати всі можливі датчики (теплобачення, тиску, аудіо, радіації, хімії, біології та фотографії) і будуть підключатися до Інтернету. Вони будуть взаємодіяти один з одним і з операторами.

2. Просунуті технології батарей. Збільшення щільності енергії (кіловат-годин на кілограм) дозволить працювати дронам протягом тривалих періодів часу. Крім того, технологія сонячних батарей дозволить їм літати протягом тижнів, якщо не місяців, без посадки.

3. Автоматизоване програмне забезпечення і штучний інтелект. Сотні команд по всьому світу працюють над системами автоматизації, які а) зроблять дрони простішими для використання непідготовленими користувачами; б) дозволять дронам літати і працювати автономно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button