Наука

Під владою бактерій: темперамент дітей залежить від мікроорганізмів в їх животі

Склад кишкових бактерій немовлят у віці 10 тижнів пов’язаний з проявом певних рис темпераменту малюка в піврічному віці. Таку незвичайну кореляцію виявили фінські вчені з Університету Турку.

Не секрет, що на склад і різноманітність кишкової мікробіоти (сукупність мікроорганізмів, що живуть усередині організму) впливають на багато аспектів життя людини. Вчені все частіше знаходять підтвердження впливу кишкових бактерій на розвиток серцево-судинних хвороб, діабету другого типу та інших захворювань.

Але вивчення впливу мікробів на психічний стан людини є новою областю досліджень. На даний момент фахівці виявили взаємозв’язок між наявністю (або відсутністю) певних бактерій і такими станами як депресія і шизофренія (Проте пояснити її фахівці поки не можуть, тому рано говорити про те, що проблеми з психічним здоров’ям можна вирішити за допомогою певних пробіотичних добавок або, наприклад, харчових продуктів.

Ще менше досліджень присвячено вивченню впливу мікробіоти кишківника на поведінку немовлят. Так, у 2015 році фахівці вивчали цей зв’язок у малюків у віці від 18 до 27 місяців. Тепер же фінські вчені вирішили перевірити дітей більш юного віку.

Гіпотеза полягала в наступному: якщо перші місяці життя настільки важливі для розвитку нервової системи, а кишкові бактерії здатні на неї впливати, то склад мікробіоти може мати життєво важливе значення для розвитку рис поведінки.

Щоб перевірити свою теорію, фахівці вивчили зразки фекалій 303 дітей у віці двох з половиною місяців.

Коли ж малюкам виповнилося шість місяців, їх матері заповнили поведінковий опитувальник, що оцінює темперамент дитини.

Виявилося, що найменший прояв негативних емоцій спостерігався у малюків з найбільшим мікробною різноманітністю.

Зокрема, велика кількість бактерій роду Bifidobacterium і Streptococcus, а також низький вміст бактерій роду Atopobium було пов’язане з вираженням позитивних емоцій.

Протилежний ефект викликали бактерії родів Erwinia, Rothia і Serratia.

“Цікаво, що, наприклад, бактерії роду Bifidobacterium, які включають кілька молочнокислих бактерій, по всій видимості, позитивно впливали на емоції немовлят. До речі, тенденція відчувати і виражати щастя і захоплення може бути ознакою майбутньої екстраверсії”, – зазначає один із провідних авторів роботи доктор Анна Аатсінкі (Anna Aatsinki).

Важливо відзначити, що подібні дослідження є лише першим кроком до вивчення основних механізмів, що стоять за впливом кишкових бактерій на нервову систему.

“Ми виявили зв’язок між рисами темпераменту і складом мікробіоти, але нам поки не зовсім ясно, чи впливає раннє мікробне різноманіття на ризик розвитку захворювань у більш пізньому віці. Ось чому нам потрібно далі вивчати механізми вироблення метаболітів мікробами і вести наступні роботи у цій області”, – підсумовує Аатсінкі.

Автори дослідження, однак підкреслюють, що отримані дані вказують на наявність певного зв’язку між мікробіотою і нервовою системою вже в дитячому віці.

Наукова стаття з результатами дослідження опублікована у виданні Brain, Behavior, and Immunity.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button