Земля

Піднебінний клапан допоміг крокодилам пережити динозаврів.

Міжнародна група вчених виявила свідчення особливої анатомії у стародавніх родичів крокодилів, які дозволяли їм дихати під водою, поки їхня здобич, що була у них у роті, вмирала.

Художня реконструкція Amphicotylus milesi/©phys.org

Сучасні крокодили мають ніздрі, які повернуті назад, до очей тварини. Це сприяє тому, щоб вода при зануренні не відразу потрапляла до дихальних шляхів. Крім того, у цих істот є особливий піднебінний клапан у горлі, за допомогою якого крокодил може дихати через рот, коли знаходиться на березі. На суші клапан відкритий, а у воді закривається, щоб запобігти її потраплянню в легені.

Вчені з університетів Хоккайдо (Японія) та Карлтонського (Канада) вважають, що схожий клапан могли мати і далекі родичі крокодилів. І цей устрій допоміг їм пережити динозаврів. Робота опублікована у журналі Royal Society Open Science.

Скелет гоніофолідиду/©phys.org

Напевно, дізнатися про це не можна, оскільки піднебіння складається з м’яких тканин, що не зберігаються в палеонтологічному літописі. Щоб дійти таких висновків, команда детально проаналізувала анатомію черепа гоніофолідид — далеких родичів нинішніх крокодилів, напівводних крокодилоподібних середніх розмірів, що жили між раннім юрським та пізнім крейдовим періодами. Ці істоти відомі по всій Лавразії.

Вивчений вигляд має ім’я Amphicotylus milesi, його останки знайшли у штаті Вайомінг у 1993 році. Гоніофолідид досягав 2,3 метра завдовжки і важив, ймовірно, близько 227 кілограмів. Досліджуючи анатомію горла тварини, палеонтологи з’ясували, що її верхня частина мала схожу з сучасними крокодилами будову. Крім того, виявилося, що Amphicotylus milesi мала також коротку кістку, яка підтримує язик у нинішніх крокодилів. Все це, на думку вчених, вказує на те, що як мінімум один з гоніофолідидів, ймовірно, володів таким же піднебінним клапаном, який є у сучасних крокодилів.

Дослідники навіть вважають, що саме цей устрій допоміг предкам цих тварин стати більш адаптивними і пережити динозаврів. Адже завдяки піднебінному клапану крокодил здатний дихати під водою, навіть якщо в роті його перебуває здобич, яку він намагається втопити, затягуючи на дно.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button