Екологія

Підраховано, на скільки атмосферний пиль охолоджує клімат

Хоча пил над пустелями, які відбивають сонячне світло, може спричинити потепління, атмосферний пил може розсіювати сонячне світло, змінювати хмарний покрив і відкладати в океан поживні речовини, такі як залізо та фосфор.

Image by Everaldo A. de Brito Everaldo Brito from Pixabay

Пил має погану репутацію: наприклад, в Європі він забарвлює небо в помаранчевий колір і мільйонам людей ускладнює життя забрудненням повітря. Але цей пил має і несподіваний позитивний вплив: він допомагає трохи охолодити планету.

Глобальні температури нині приблизно на 1,2 °C вище, ніж на рівні 1850 року, і наближаються до потепління, яке вчені вважають катастрофічним. Але це збільшення було б приблизно на 0,1 °C вище, якби не збільшення глобального атмосферного пилу, згідно з дослідженням, опублікованим у Nature Reviews Earth and Environment.

“Збільшення кількості пилу, ймовірно, замаскувало частину здатності парникових газів нагрівати планету», — говорить Джаспер Кок, співавтор дослідження та професор Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA). “У майбутньому, коли ми навряд чи побачимо подібне збільшення пилу — і, можливо, навіть побачимо його зменшення — парникові гази можуть нагрівати планету навіть більше, ніж кліматичні моделі вже прогнозують».

Автори дослідження використовували супутникові та наземні вимірювання для кількісного визначення мікроскопічних частинок мінералів у повітрі, виявивши загалом 26 мільйонів тонн, що еквівалентно вазі близько 5 мільйонів африканських слонів. Вони також зібрали дані з крижаних ядер, морських відкладень та торф’яних боліт, щоб зрозуміти накопичення атмосферного пилу з часом. Вони виявили, що з середини 1800-х років кількість пилу зросла на 55%.

Потім дослідники проаналізували, як атмосферний пил взаємодіє з хмарами, океанами, сонячним світлом і землею, які відіграють різну роль у зміні температури. У той час як пил над пустелями, які вже відбивають сонячне світло, може викликати потепління, наприклад, атмосферний пил також може розсіювати сонячне світло, змінювати хмарний покрив і відкладати в океан поживні речовини, такі як залізо і фосфор. Ці поживні речовини сприяють зростанню фітопланктону, який поглинає вуглекислий газ. Всі ці впливи враховувалися у висновку дослідників про те, що атмосферний пил «охолоджує клімат».

Насправді висновок дослідження не в тому, що атмосферний пил корисний або що країни повинні змінити курс на припинення ерозії грунту, яка є основним фактором її поширення. Підвищена запиленість повітря становить серйозну загрозу для здоров’я людини, а деградовані землі сприяють відсутності продовольчої безпеки, звертають увагу вчені. Дослідники прагнуть пролити світло на той факт, що зміни атмосферного пилу нині не враховуються при моделюванні клімату. Збільшення пилу в атмосфері могло замаскувати до 8% потепління, викликаного парниковим ефектом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button