Головна / Екологія / Схід Росії чекають сильні катаклізми

Схід Росії чекають сильні катаклізми

Група вчених зі США, проаналізувавши дані супутникових спостережень за 38 років, з’ясувала, що антропогенне глобальне потепління може призвести до посилення частоти і сили природних катаклізмів на сході Росії і в Монголії. Їх дослідження опублікований в журналі Science.

Автори нової роботи вивчили кілька теоретичних моделей, що описують стан клімату до і після промислової революції. Дослідники виявили характерні патерни сезонних коливань температур, що залежать від природних причин. Потім вони зіставили ці патерни з даними супутникових вимірів температури в тропосфері з 1979 по 2016 рік, вивчивши різницю між мінімальними і максимальними температурами кожного року.

В результаті вони з’ясували, що найбільш сильний контраст між зимою і літом існує в середніх широтах Північної півкулі. У тропіках ця різниця значно менша, а найскромніші коливання властиві Антарктиці. Крім того, різниця між зимовими і літніми температурами в деяких районах Північної півкулі виявилася значно більшою, ніж припускали моделі. Найбільш сильні відмінності помітили на території Монголії і східних регіонів Росії.

За словами вчених, таке різке потепління не можна пояснити природними факторами. Розрив між літом і зимою росте через парниковий ефект, спричинений діяльністю людей. Вчені вважають, що ці процеси можуть призвести до збільшення частоти і сили природних катаклізмів.

З початку XX століття середня температура повітря зросла на 0,74 градуси Цельсія, приблизно дві третини припадають на період після 1980 року. Кожен з останніх трьох десятиліть був тепліше попереднього, температура повітря була вище, ніж будь-яке попереднє десятиліття, починаючи з 1850 року. Ймовірна величина можливого зростання температури протягом XXI століття на основі кліматичних моделей складе 1,1-2,9 градусів Цельсія для мінімального сценарію викидів в атмосферу, а 2,4-6,4 градусів Цельсія для максимального.