Здоров'я

Підвищений тиск: коли не варто панікувати

Якщо ви ніколи не страждали від підвищеного тиску, то показники, що значно перевищують норму можуть вас злякати. Але ось панікувати зовсім не обов’язково.

Повышенное давление: когда не стоит паниковать

Кров’яний тиск — сила, з якою кров тисне на стінки кровоносних судин. Якщо тиск постійно підвищений, це може пошкодити стінки судин, збільшивши ризик інфаркту, інсульту і навіть еректильної дисфункції, заявляє Американська кардіологічна асоціація.

Однак нормальний кров’яний тиск з рідкісними «сплесками» — навіть на 15-20 пунктів вище звичайного — практично нешкідливий, каже лікар і глава дослідницької групи Бенджамін Каплан.

Різко підвищити ваш тиск можуть ці 6 цілком банальних причин:

Вас злякали лікарі

Заходите в медичний заклад, і серце починає битися так, що, здається, ось-ось вискочить з грудей?

«Значить, ваш організм перебуває в стресовій для нього ситуації і на всяк випадок підвищує швидкість серцебиття, якщо раптом вам знадобиться прийняти миттєві дії», — пояснює лікар Каплан. Лікарі навіть жартома називають це «гіпертензією білих халатів», чому ваш тиск може на 15 пунктів перевищувати нормальний.

Глибше вдихайте через ніс, повільно видихайте через рот — так ви швидше заспокоїтеся, сповільніть серцебиття і повернете тиск у звичне русло. Можливо і вимірювати тиск варто ближче до кінця прийому, щоб ви встигли освоїтися і розслабитися.

Ви спізнювалися на прийом

З ким не буває: парковка в самому кінці стоянки, а до прийому залишаються лічені хвилини, і ось ви біжите до лікаря на всіх парах, стрибком піднімаючись на третій поверх. Серцево-судинна система не буде в захваті — вся ця підвищена активність вимагає прискореної циркуляції крові, і судинам доведеться «попотіти» нарівні з вами — звідси і тимчасове підвищення тиску, пояснює лікар Каплан. Знову ж таки, варто попросити лікаря виміряти ваш пульс і тиск до кінця прийому, щоб отримати більш реальні показники.

Вам терміново потрібно в туалет

Коли сечовий міхур повний, організм реагує на це викиданням в кров адреналіну — вимога негайного реагування. Цей гормон змушує судини стискатися, що підвищує тиск на 15 пунктів, говорить кардіолог Стів Шеріс.

Вирішити проблему — надзвичайно просто.

Якщо ви прийшли до лікаря на прийом, і вам терміново потрібно в туалет — не терпіть. Це поважна причина, і вже через 3-4 хвилини ви зможете показати правильний кров’яний тиск.

Ви випили кави або енергетичний напій

Причина — кофеїн, хоча вчені і не розуміють механізм його впливу на підвищення тиску. Можливо, це змушує мозок викидати адреналін, який підвищує серцебиття. Можливо, причина у звуженні судин, припускають у Клініці Мейо.

Кофеїн сильніше впливає на людей, які до нього не звикли — їх тиск може підскочити на 15 пунктів, у кавоманів — всього 5.

Тому, якщо ви не встаєте вранці з ліжка тільки заради філіжанки кави — не варто записуватися у шанувальники цього напою в день вашого візиту до лікаря. Але навіть іншим експерти не рекомендують пити каву хоча б за 30 хвилин до вимірювання тиску.

Ви сиділи зі схрещеними ногами

Сидіння з перехрещеними ногами здавлює кровоносні судини нижніх кінцівок, змушуючи кров накопичуватися. Серце реагує на це підвищенням зусиль по просуванню крові, посилюючи тиск до 8 пунктів. Для вірних показників кров’яного тиску сидіти перед прийом варто в розслабленій позі, не схрещуючи ніг: обидві ступні на підлозі, лікті на підлокітники крісла.

В оглядовій кімнаті дуже холодно

Коли вам холодно, кровоносні судини поверхні шкіри стискаються, щоб спрямувати більше крові до центру — заради підтримки в теплі життєво важливих органів. Така реакція з енергозбереження може підвищити ваш кров’яний тиск на 20 пунктів, пояснює лікар Шеріс.

І оскільки пограти з термостатом в оглядовому у вас не вийде, по можливості вдягніться тепліше до вимірювання тиску. У будь-якому випадку вкажіть лікарю, що ви замерзли — це підкаже йому, що ваші результати вимірювання тиску можуть не відображати реальної картини.

Чи варто так переживати через підвищення показників тиску?

Якщо ви раптом отримали «погані» цифри при перевірці тиску — сильно переживати не варто. Лікарі вимірюють тиск двічі з інтервалом в одну хвилину і беруть до уваги їх середнє арифметичне. Якщо тиск без причин виявився підвищеним, і ви кивнули головою на одну з вищезазначених причин — повідомте про це лікаря. Можливо, він вважатиме за потрібне збільшити інтервал між першим і другим виміром тиску.

«Діагноз «підвищений тиск» ставиться лише тоді, коли він підвищений на всіх вимірах кілька днів», — пояснює лікар Каплан.

Якщо тиск постійно перевищує 140/90 («відправна точка» підвищеного тиску), ви можете обговорити з лікарем зміни в способі життя — наприклад, фізичну активність, правильне харчування, відмова від солоного, алкоголю та куріння — а також відмова від таких ліків, як парацетамол (ацетамінофен), антидепресанти і кортикостероїди.

Натхнення: zdorovie.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button