Земля

Підводний вулкан в Антарктиді прокинувся і викликав 85 000 землетрусів

Серія з 85 000 землетрусів всього за пів року стала найсильнішим сейсмічним сплеском, коли-небудь зареєстрованим в Антарктиді.

Землетруси почалися в серпні 2020 року і вщухли до листопада того ж року. За даними нового дослідження, вони були викликані гарячою магмою, що проникає в земну кору.

Подібні “вторгнення” магматичної породи спостерігалися і в інших місцях на Землі, але вчені вперше засікли їх в Антарктиді. “Зазвичай ці процеси відбуваються в геологічних часових масштабах, а не протягом людського життя. Так що в якомусь сенсі нам пощастило побачити це”розповіла співавтор дослідження Симона Ческа, сейсмолог з німецького дослідницького центру геонаук в Потсдамі в інтерв’ю Live Science.

Серія землетрусів сталася навколо підводної гори Орка, неактивного вулкана, який височить на 900 метрів над морським дном. Він знаходиться в протоці Брансфілд, вузькому проході між південними шетландськими островами і північно-західним краєм Антарктиди. Згідно з дослідженням 2018 року, опублікованим в журналі Polar Science, в цьому регіоні тектонічна плита Фенікс занурюється під континентальну антарктичну плиту, створюючи мережу зон розломів, розтягуючи одні ділянки земної кори і відкриваючи тріщини в інших місцях.

Вчені на дослідницьких станціях на острові Кінг-Джордж, одному з Південних Шетландських островів, першими відчули гуркіт невеликих землетрусів. Команда експертів хотіла зрозуміти, що відбувається, але Острів Кінг-Джордж знаходиться далеко від епіцентру, поблизу — всього дві сейсмічні станції.

Ілюстрація сейсмічно активної зони біля берегів Антактики. 
(CC BY 4.0: Cesca et al. 2022; nature Commun Earth Environ 3, 89 (2022); https://doi.org/10.1038/s43247-022-00418-5).
Зображення надано: Cesca et al. 2022, Communications Earth & Environment

Тому дослідники використовували не тільки наявні дані, але і показники двох наземних станцій глобальної супутникової навігаційної системи для вимірювання зсуву грунту. Вони також вивчили дані з більш віддалених сейсмічних станцій і супутників, що обертаються навколо Землі, які використовують радар для вимірювання зміщення на рівні землі. У підсумку вони підрахували загальне число землетрусів, їх виявилося 85 000. Про свої висновки вчені повідомили в журналі Communications Earth & Environment.

Двома найбільшими землетрусами в цій серії були землетрус магнітудою 5,9 в жовтні 2020 року і землетрус магнітудою 6,0 в листопаді. Після листопадового землетрусу сейсмічна активність пішла на спад.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button