Земля

Знайдений інструмент, за допомогою якого 40 000 років тому виготовляли одяг (фото)

Фрагмент древньої кістки, знайдений на території сучасної Іспанії, виявився інструментом для виготовлення одягу.

Група археологів і антропологів з Університету Бордо, Політехнічного інституту Бордо і Університету Барселони виявила свідоцтва використання інструменту для виготовлення шкіряного одягу, що належить до епохи верхнього палеоліту. Аналіз фрагмента древньої кістки показав точкові проколи, які є найдавнішим зразком перфокарти, використовуваної для шиття.

Фрагмент кістки був знайдений на місці розкопок недалеко від Барселони в Іспанії. Оскільки в ньому не було колагену, вчені не могли використовувати радіовуглецевий аналіз для прямого датування зразка. Замість цього дослідники визначили його вік, використовуючи вік матеріалу, знайденого навколо нього. Аналіз показав, що це було приблизно 39 600 років тому, в середині верхнього палеоліту.

Фрагмент кістки з мітками від шиття. Зображення: Luc Doyon et al., Science Advances

Дослідники вивчили сліди на фрагменті кістки. Моделювання різних можливостей показало, що вони не були зроблені укусами тварин або людей. При цьому експерименти з використанням аналогічних різців, виготовлених із сучасних кісток, показали, що версія про використання матеріалу для шиття найкраще відповідає типам відмітин, знайдених на викопній кістці.

Укрупнене зображення окремих проколів на поверхні кістки. Зображення: Luc Doyon et al., Science Advances

У цю епоху в Європі і на Піренейському півострові було відносно холодно: клімат більше нагадував сучасний Сибір, ніж м’який середземноморський варіант. Це означає, що стародавні люди повинні були виготовляти теплий одяг, зроблений зі шкур тварин, зшитих разом.

Оскільки сучасні голки ще не були винайдені, кращий спосіб пропустити нитку через шкуру — це спочатку пробити в ній отвір, використовуючи інструмент, схожий на шило, пояснюють автори дослідження. Для цього використовувалися перфокарти, які служать основою: на них розташовується шкіра для того, щоб її проколоти. Дослідники вважають, що сліди відмітин на знайденій кістці — результат такого шиття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button