Всесвіт

Пилова буря на Марсі підказала, чому планета стала такою сухою

Міжнародна група вчених проаналізувала дані Орбітального апарату для дослідження малих складових атмосфери, які той записав під час торішньої пилової бурі на Марсі, і припустила, що саме такі катаклізми могли послужити причиною осушення планети. Дослідження опубліковане в журналі Nature.

Орбітальний апарат для дослідження малих складових атмосфери (TGO) — космічний апарат, створений для вивчення малих газових складових в атмосфері Марса. Він став частиною масштабної програми Європейського космічного агентства (ЄКА) та російської держкорпорації «Роскосмос» — ExoMars.

Влітку 2018 року на Марсі почалася пилова буря, яка охопила практично всю планету. З-за неї NASA втратило зв’язок з марсоходом Opportunity. TGO спостерігав цей катаклізм з орбіти. Він досліджував атмосферу, щоб визначити, як пилова буря поглинає сонячне світло. Тепер команда вчених з Іспанії, Італії, Польщі та інших країн скористалася цими даними, щоб простежити за поведінкою води під час урагану.

Вони виявили, що до початку пилової бурі поширеність напівважкої води (у якої тільки один атом водню заміщений дейтерієм) на висотах вище 40 кілометрів знизилася до рівня нижче детектованого. Це зниження збіглося з появою крижаних хмар. Під час бурі вони спостерігали збільшення вмісту води і напівважкої води у вигляді пари на висоті між 40 і 80 кілометрів. Автори пов’язують такий розподіл з підвищенням температури. Пил поглинає тепло, що призводить до нагрівання атмосфери та запобігання утворення крижаних хмар.

Перш за все автори хочуть з’ясувати, як утворюються пилові бурі і що служить причиною для їх виникнення. Спостереження за ними, особливо в момент зародження, могло б дати нові підказки. Поки ж учені говорять, що такі катаклізми «роздувають» атмосферу, полегшуючи газів вихід у космос, у тому числі водяним парам. Можливо, з-за подібних бур Марс і став таким негостинним, яким є сьогодні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button