Земля

Пінгвіни мають самосвідомість і впізнають себе в дзеркалі (фото)

Дзеркальні тести, проведені для диких пінгвінів, показали, що ці тварини повинні мати самосвідомість.

Індійські дослідники вивчили поведінку одного з найпоширеніших видів пінгвінів в Антарктиді — пінгвінів Аделі (Pygoscelis adeliae). Дослідження показало, що принаймні деякі види диких пінгвінів мають часткову самосвідомість.

Вчені провели чотири експерименти. Для першого вони встановили на землі поруч з пінгвінами дзеркало і спостерігали, як випадкові пінгвіни дивляться на себе. Деякі птахи були притягнуті своїми відображеннями і стояли відносно нерухомо, уважно дивлячись на зображення протягом декількох секунд, але не роблячи спроб ні доторкнутися до нього, ні простягнути руку до дзеркала, розповідають вчені.

Пінгвін у дзеркала. Зображення: Prabir Ghosh Dastidar et al., bioRxiv

У трьох експериментах, що залишилися, дослідники використовували спеціальний картонний вольєр з дзеркалом, в який по одному запускали пінгвінів. У першому випадку дзеркало було звичайним, у другому — верхню частину закривала наклейка, що приховувала голову і частину тулуба пінгвіна, а в третьому — на шию пінгвінів повісили нагрудники.

Експерименти показали, що пінгвіни, поміщені в вольєри, відчували занепокоєння, якщо там не було дзеркала, але залишалися спокійні в іншому випадку — їх увагу захоплювало дзеркало. При цьому тварини рухалися так, як ніби вивчають себе. Вони здійснювали швидкі рухи головою, ластами або тілом. Багато з цих рухів і жестів швидко повторювались, але візуальна увага птахів була прикута до роздумів протягом усього експерименту.

Експерименти в вольєрі. Зображення: Prabir Ghosh Dastidar et al., bioRxiv

Дослідження також показало, що при нанесенні наклейки, яка закрила частину зображення, пінгвіни прагнули зірвати її за допомогою дзьоба. Нагрудні значки ж, навпаки, залишили пінгвінів байдужими.

Самосвідомість – це здатність пізнавати себе і відрізняти від інших. Попередні дослідження показали, що воно рідко зустрічається в тваринному світі: дотепер було підтверджено тільки у кількох ссавців, деяких птахів і риб, відзначають вчені. Дзеркальний тест – це класичний метод перевірки на самосвідомість, поведінка тварин, які впізнають себе в дзеркалі, відрізняється від дій інших видів.

Дослідники кажуть, що, хоча результати частково суперечливі, дослідження показує, що принаймні певна ступінь самосвідомості є у пінгвінів Аделі. Вони планують перевірити результати на інших видах цих птахів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button