Наука

“Служба контролю якості” всередині клітин запобігає старінню

Дослідники з Інституту молекулярної біології та біотехнології Фонду досліджень і технологій Еллади відкрили фундаментальний механізм контролю якості, який служить для захисту цілісності клітин і функціонування їх ядер. Цей механізм робить вирішальний внесок у забезпечення довголіття та фертильності.

Вчені виявили, що переробка ядерних і ядерних компонентів за допомогою аутофагії (переробки мертвих компонентів клітин), яка уповільнює старіння соматичних клітин і підтримує безсмертя зародкових клітин, необхідних для розмноження. Роботу контрольного механізму забезпечують білок ядерної оболонки Nesprin-2 і його ортолог (гомологічний білок У інших видів) ANC-1.

Ці білки підтримують невеликий розміру ядерця (внутрішнього компонента ядра), що є необхідною умовою збільшення тривалості життя. Також вони запобігають аномалії форми ядра і накопичення ламіна, основного структурного компонента ядерної пластинки. Крім того, нуклеофагія (аутофагія клітин ядра) за допомогою цих білків необхідна для нормального розвитку статевих клітин.

Пофарбована мікроскопія клітин, що показує роботу механізмів, що керують старінням у нематод. Зображення: IMBB-FORTH

У своїй роботі вчені використовували два види піддослідних тварин: нематод Caenorhabditis elegans і мишей. Дослідження показало, що порушення функції ANC-1 викликає появу пухлиноподібних структур у зародковій лінії та прогресуючу стерильність, а відключення Nesprin-2 у самок мишей викликає карциному яєчників.

Біологи кажуть, що в численних дослідженнях раніше було показано, що в процесі старіння і при розвитку онкологічних захворювань ультраструктура клітинного ядра різко змінюється. При цьому невеликий розмір ядерця пов’язаний з довголіттям і продовжують життя втручаннями. Однак молекулярні та клітинні механізми, що викликають ці зміни, довгий час залишалися неясними.

Дослідники вважають, що подібні механізми керують старінням і фертильністю не тільки у тварин, але і у людей. Розуміння принципів їх роботи допоможуть у збільшенні тривалості та якості життя, додають вони.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button