Екологія

Після 2030 року планету вже не врятувати від катастрофічних змін клімату

Країнам світу необхідно здійснити швидкі, “далекосяжні і безпрецедентні зміни у всіх аспектах суспільства”, йдеться в похмурій доповіді про кліматичні зміни, опублікованій авторитетною науковою організацією. Інакше вже в 2030 році планета досягне найважливішого порогового значення температури. Це створить небезпеку найсильніших засух, лісових пожеж, повеней і браку продовольства для сотень мільйонів людей, пише Сі-ен-ен.

Країнам світу необхідно здійснити швидкі, далекосяжні і безпрецедентні зміни у всіх аспектах суспільства, щоб уникнути катастрофічного глобального потепління, говориться в похмурій доповіді про кліматичні зміни, опублікованій авторитетною науковою організацією.

Міжнародна група експертів зі зміни клімату при ООН (МГЕЗК) зазначає в оприлюдненій у понеділок доповіді, що вже у 2030 році планета досягне найважливішого порогового значення температури, підвищення якої складе півтора градуса Цельсія над доіндустріальним рівнем. Це створить небезпеку найсильніших засух, лісових пожеж, повеней і браку продовольства для сотень мільйонів людей. У 2030 році будуть живі ще дуже багато живучих сьогодні людей.

Свої висновки вчені зробили на підставі нинішнього рівня викидів парникових газів.

Планета вже на дві третини пройшла цей шлях, оскільки глобальні температури піднялися приблизно на один градус Цельсія. Щоб не допустити подальшого підвищення, в найближчі кілька років необхідно буде зробити значні дії.

«Це викликає тривогу, бо нам відомо, що якщо глобальне потепління перевищить півтора градуса Цельсія, виникне безліч нових проблем, включаючи періоди аномально спекотної погоди і спекотні літні сезони, підвищення рівня світового океану, а в багатьох регіонах світу ще більш серйозні посухи і екстремальну кількість атмосферних опадів», — зазначив у своїй заяві викладач кліматології з Мельбурнського університету Ендрю Кінг (Andrew King).

Щоб потепління не перевищило півтора градуси, до 2030 році глобальний обсяг викидів вуглекислого газу необхідно скоротити на 45% в порівнянні з показниками 2010 року, а до 2050 року забезпечити «нульові викиди».

Технічно таке зниження викидів можливо, але як наголошується в доповіді, для цього будуть потрібні масштабні зміни в енергетиці, промисловості, будівництві, транспорті й у містах.

«Можливість зберегти глобальне потепління нижче півтора градусів Цельсія швидко зникає, і зобов’язання щодо викидів, які взяли на себе учасники Паризької угоди, не забезпечують досягнення цієї мети», — підкреслив Кінг.

Наслідки бездіяльності

У доповіді МГЕЗК зазначається, що кліматичні зміни вже відбуваються, а далі буде ще гірше, якщо світ не прийме термінові політичні заходи міжнародного характеру.

«Найважливіший висновок з цієї доповіді полягає в тому, що ми вже спостерігаємо наслідки глобального потепління на один градус. Це погодні катаклізми, підвищення рівня моря, зменшення арктичного льоду і інші зміни», — сказав співголова першої робочої групи МГЕЗК Паньмао Чжай (Panmao Zhai).

Але навіть якщо потепління збережеться в межах півтора градусів або нижче, наслідки будуть масштабні і дуже суттєві.

У доповіді говориться, що літня спека, яку ми спостерігали цього літа в Європі, може посилитися на три градуси Цельсія. Крім того, коли ми досягнемо порога потепління слід очікувати більш частих та більш інтенсивних посух типу тієї, через яку в південноафриканському Кейптауні майже закінчилася вода. Так само частими стануть урагани типу «Харві» і «Флоренс», що сталися в США.

Потепління дуже негативно позначиться і на коралових рифах, від 70 до 90% яких може висохнути і загинути, включаючи Великий Бар’єрний риф в Австралії.

Найгірше доведеться країнам південної півкулі, наголошується в доповіді. «Через кліматичні зміни у разі посилення глобального потепління вони випробують на собі найсерйозніші наслідки для економічного зростання».

У доповіді підкреслюється, що навіть незначні збільшення температури посилять наслідки стихійних лих, які ми спостерігаємо останнім часом.

«Значення має потепління навіть на крихітну частку градуса, оскільки підвищення температури на півтора і більше градусів загрожує довгостроковими та необоротними змінами, такими як втрата деяких екосистем», — заявив співголова другої робочої групи МГЕЗК Ганс-Отто Портнер (Hans-Otto Pоrtner).

У доповіді наводяться конкретні приклади того, як можна зменшити наслідки глобального потепління, якщо температура підніметься не на два, а на півтора градуса Цельсія:

— До 2100 року рівень світового океану підніметься на 10 сантиметрів.

— Періодичність повного танення льодів в Північному Льодовитому океані в літній час буде раз на 100 років, а не раз на десятиліття.

— Коралові рифи не зникнуть повністю, а зменшаться на 70-90%.

«Можливо в рамках законів хімії та фізики»

Доповідь яка вийшла у понеділок, готувалася протягом трьох років і стала прямим наслідком Паризької угоди по клімату. 197 країн-учасниць цієї угоди поставили перед собою за мету втримати підвищення світової температури значно нижче» двох градусів Цельсія порівняно з доіндустріальним рівнем і спробувати обмежити його півтора градусами.

Спочатку Сполучені Штати брали участь у цій угоді, однак президент Дональд Трамп через півтора року вийшов з неї, стверджуючи, що умови даного договору несправедливі для США.

Обмежити глобальне потепління півтора градусами Цельсія «можливо в рамках законів хімії та фізики», сказав співголова третьої робочої групи МГЕЗК Джим Скі (Jim Skea). «Але для цього потрібні безпрецедентні зміни».

«Міжнародне співробітництво є неодмінною умовою обмеження викидів, глобального потепління і його впливу, а також ефективною і масштабною адаптації і ослаблення наслідків, — заявила Сара Перкінс-Кіркпатрік (Sarah Perkins-Kirkpatrick), яка працює науковим співробітником у науково-Дослідному центрі кліматичних змін при Університеті Нового Південного Уельсу. — Майбутні кілька років будуть найбільш важливими в розвитку цих зусиль».

Дуже важливо також домогтися негативних показників щодо викидів і розробити технології масштабного видалення вуглецю, що дозволяють знизити його кількість в атмосфері, а також вжити заходів подальшої протидії забрудненню.

Як наголошується в доповіді, є два основних способи для зниження змісту вуглецю в атмосфері. Це сприяння природних процесів очищення, а також експериментальне зберігання вуглецю і технології його видалення.

Проте всі ці методи знаходяться на різних етапах розробки, а деякі існують лише у вигляді концепції, оскільки на практиці не випробовувалися, наголошується в доповіді.

Для їх реалізації, а також для зменшення обсягів вуглецевих викидів потрібно значна політична воля і взаємодія. Незважаючи на похмурі застереження, що прозвучали в доповіді, сьогодні мало свідчень того, що така взаємодія можлива, особливо з урахуванням позиції адміністрації Трампа з цього питання.

«Сьогодні провідні світові вчені та експерти колективно підтверджують те, що нам ясно показує мати-природа: нам потрібні негайні та швидкі перетворення в глобальній економіці з метою створення чистої енергетики», — сказав колишній віце-президент США Ел Гор (Al Gore).

«На жаль, адміністрація Трампа діє як відщепенець, недалекоглядно намагаючись підтримати галузі, що працюють на брудному органічному паливі. Адміністрація вступила в прямий конфлікт з американськими компаніями, штатами, містами і громадянами, які виступають за зміни».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button